"Maszyna" tematem wiodącym Copernicus Festival, spotkania - już w maju w Krakowie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Spotkania z zoologiem, etologiem i ekologiem specjalizującym się w ewolucji systemów poznawczych owadów Larsem Chittką, czy antropologiem Thomasem Plummerem - badaczem hominidów oraz ich kamiennych narzędzi, przewidziano w tegorocznej edycji Copernicus Festival, który odbędzie się w maju w Krakowie pod hasłem: Maszyna.

Copernicus Festival to wydarzenie, które pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W ciągu sześciu dni będzie można usłyszeć wykłady wybitnych ekspertów, wziąć udział w dyskusjach czy warsztatach, a także zobaczyć inspirujące filmy i wystawy, nawiązujące do tegorocznego hasła festiwalu. Tegoroczna edycja odbędzie się 21-26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Patronami medialnymi festiwalu są Polska Agencja Prasowa i serwis Nauka w Polsce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Najnowsza edycja festiwalu będzie dotyczyć pojęcia "maszyny", rozumianej zarówno jako pierwsze narzędzie, element biologii, jak i siła sprawcza rozwoju cywilizacji. Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę na to, że człowiek to istota ciepła, miękka, czująca i wolna. Zaś maszyna to zaś twór zimny, twardy, nieczuły i deterministyczny. Połączenie tych porządków w niektórych budzi zachwyt, a u innych wywołuje oburzenie. Ale może także nasze ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się człowieka?

Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in. specjalista z zakresu zdolności poznawczych zwierząt Lars Chittka, antropolog i badacz narzędzi pierwszych hominidów Thomas Plummer, kierowniczka katedry psychiatrii UJ, ekspertka od nauk o mózgu Dominika Dudek, fizyk Piotr Durka, rozwijający potencjał interfejsów mózg-komputer czy też Krzysztof Pyrć - wirusolog, profesor nauk biologicznych, zaliczany do grona najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Uczeni ci wygłoszą główne wykłady Copernicus Festival. Dzięki ich wiedzy uczestnicy festiwalu spoglądają na zjawisko, będące wiodącym tematem danej edycji festiwalu, z perspektywy różnych dziedzin nauki – biologii, neuroscience, fizyki czy matematyki.

Podczas pasma Konfrontacje uczestnicy spotkają się z czołowymi polskimi naukowcami, którzy poruszą intrygujące tematy z pogranicza nauki i filozofii. Z profesorem Markiem Kusiem i Karolem Życzkowskim zagłębią się w tajemnice Wszechświata i poznają prawa, które mogą nim rządzić od początku czasu. Z kolei z Łukaszem Opalińskim i Mariuszem Gogólem porozmawiają o komórkach i o tym, czy ich funkcje mogą być sprowadzone do pracy maszyny, na poszukiwania życia w kosmosie zaproszą uczestników festiwalu Marcin Gawroński i Anna Łosiak, zaś Jan K. Argasiński i Katarzyna Jaśko przedstawią możliwe wizje rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na przyszłość nauki.

Uczestnicy pasma Śniadania Mistrzów porozmawiają z wybitnymi postaciami z obszaru nauki i kultury. Gośćmi będą m.in.: informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska, historyk Krzysztof Mikulski czy architekt Robert Konieczny - przedstawimy ich zainteresowania, twórczość oraz pasje.

W programie Copernicus Festival zagości także gala Konkursu Mądra Książka Roku, na której poznamy najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej w czterech różnych kategoriach.

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział także w licznych warsztatach, wystawach czy pokazach filmowych. Przewidziano m.in. warsztaty - praktyczne zajęcia poświęcone nauce w działaniu, a także warsztaty literackie, artystyczne, teatralne i wiele innych. Z kolei w paśmie Perceptio w różnej formie - wykładów, dyskusji, prezentacji - publiczność, za pomocą różnych zmysłów, może doświadczyć złożoności tematów, podejmowanych w trakcie festiwalu.

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca "Tygodnika Powszechnego". Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Copernicus Festival odbywa się od 2014 r.

Bieżące informacje dostępne są na stronie internetowej. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera