Uczelnie i instytucje

Kielce/ Prof. Koruba ponownie rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

09.05.2022. Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba. PAP/Piotr Polak
09.05.2022. Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba. PAP/Piotr Polak

Prof. Zbigniew Koruba został w środę ponownie wybrany na rektora Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. "Praktycznie wszystko, co sobie zaplanowałem cztery lata temu, udało się zrealizować" – powiedział PAP rektor uczelni.

Wyboru nowego rektora kieleckiej uczelni dokonało Kolegium Elektorskie. Prof. Koruba był jedynym kandydatem. Spośród 67 głosujących osób, 58 opowiedziało się za jego kandydaturą. „Czuję olbrzymią satysfakcję, że mój program wyborczy został zaakceptowany. Wynika z tego, że działania podjęte w minionej kadencji będą kontynuowane. To, co znalazło się w moim programie wyborczym cztery lata temu, zostało już praktycznie w pełni zrealizowane” – powiedział podczas konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Prof. Koruba w rozmowie z PAP mówił o największych sukcesach ostatnich czterech lat. Wśród nich znalazło się uzyskanie przez uczelnię w dwóch dyscyplinach naukowych kategorii A, a w trzech pozostałych kategorii B+.

„To dało nam możliwość przeprowadzenia awansów naukowych na stopnie doktora i doktora habilitowanego. Sukcesem jest także nawiązanie współpracy z firmą IBM. To pozwoli nam na uruchomienie nowych kierunków, a wśród nich najbardziej atrakcyjnym jest cyberbezpieczeństwo. Studenci na tym kierunku będą się mogli kształcić już od nowego roku akademickiego” – podkreślił rektor.

Koruba zaznaczył, że w pierwszej jego kadencji wprowadzono dodatki motywacyjne dla pracowników uczelni, którzy wykazują się największą aktywnością naukową w postaci publikacji i zdobywania grantów. Dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat 51 pracowników uczelni uzyskało stopień doktora, a 17 doktora habilitowanego.

„To w następnej kadencji powinno zaowocować większą liczbą osób z tytułem profesora tytularnego. W tej chwili mamy ich czterech, a stawiam przed sobą zadanie, aby ich było co najmniej dziesięciu” – zaznaczył prof. Koruba.

Kielecka uczelnia przygotowuje się już do ewaluacji (ocena każdego wydziału pod kątem naukowo-badawczym, przeprowadzana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), która odbędzie się w 2026 roku. „Chciałbym, żebyśmy podczas tej ewaluacji mieli trzy dyscypliny z kategorią A, dwie z kategorią B+. Mam również nadzieję, że do tego czasu dojdzie też dodatkowa dyscyplina. W tym przypadku mam na myśli architekturę i urbanistykę, inżynierię materiałową, informatykę techniczną i telekomunikację. Ale to wszystko będzie zależało od awansów naukowych” – zaznaczył rektor.

Dodał, że jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed uczelnią, jest zatrzymanie tendencji spadkowej liczby maturzystów chcących studiować na kieleckiej uczelni technicznej.

„Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, bo to zależy od wielu czynników, często niezależnych od nas. Maturzystów jest coraz mniej, ale z tej mniejszej liczby będziemy się starali jak najwięcej osób przekonać do nauki na naszej uczelni. Chcemy to osiągnąć nie tylko poprzez uatrakcyjnienie studiowania w aspekcie naukowym i dydaktycznym, ale poprzez szeroką ofertę imprez kulturalnych i metod spędzania wolnego czasu” – powiedział nowo wybrany rektor.

Koruba jako nauczyciel akademicki w Politechnice Świętokrzyskiej pracuje od 1984 r. W latach 2012–2016 był dziekanem Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, a przez cztery kolejne lata był prorektorem ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem. Rektorem kieleckiej uczelni jest od 2020 r.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Nawiązuje do tradycji założonej przez Stanisława Staszica w 1816 r. Szkoły Akademiczno-Górniczej, najstarszej uczelni technicznej na ziemiach polskich, mieszczącej się w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Początki kieleckiej uczelni to 1965 rok. Utworzono wtedy Kielecko-Radomską Szkołę Inżynierską. W 1978 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Uczelnia ma w tej chwili prawo do doktoryzowania w czterech dyscyplinach naukowych i prawo do nadawania habilitacji również w czterech dyscyplinach.(PAP)

Nauka w Polsce, Janusz Majewski

maj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera