Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
24.02.2024 aktualizacja 24.02.2024

Wstawanie do toalety w nocy powiązane z oglądaniem telewizji za dnia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Długotrwałe oglądanie telewizji lub filmów w ciągu dnia wiąże się z częstszym oddawaniem moczu w nocy - informuje pismo „Neurourology and Urodynamics”.

Nykturia to fachowy termin oznaczający oddawanie moczu w nocy. O ile jednokrotna potrzeba udania się do toalety w ciągu nocy uznawana jest za normę, dwa i więcej razy to już nykturia. Sprzyja jej duża ilość wytwarzanego moczu oraz zaburzenia w pracy pęcherza moczowego.

Naukowcy z Wenzhou Medical University (Chiny) wykorzystali amerykańskie dane z lat 2011–2016 pochodzące z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia (National Health and Nutrition Examination Survey). Spośród 13 294 osób w wieku 20 lat i starszych 4236 (czyli 31,86 proc.) zgłosiło występowanie nykturii, podczas gdy 9058 (68,14 proc.) nie zgłaszało tego problemu. W przypadku uczestników, którzy oglądali telewizję i/lub nagrania wideo przez 5 lub więcej godzin dziennie, ryzyko wystąpienia nykturii było o 48 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które oglądały telewizję i/lub wideo przez mniej niż 1 godzinę dziennie.

„W miarę jak ludzie coraz częściej angażują się w czynności związane z ekranem, wszechstronne zrozumienie wpływu wydłużonego czasu oglądania telewizji i/lub wideo na wzorce oddawania moczu w nocy ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracowników ochrony zdrowia, jak i pracowników zdrowia publicznego” – napisali autorzy.

„W przypadku osób, które spędzają dłuższy czas przed telewizorem i/lub wideo, pracownicy ochrony zdrowia mogą zaproponować zalecenia dotyczące interwencji behawioralnych, zachęcając do odpowiedniego zarządzania czasem” - zwrócili uwagę.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024