Uczelnie i instytucje

NASK partnerem w europejskim projekcie nad stworzeniem komputera kwantowego

artystyczna wizja komputera kwantowego, wygenerowana przez AI, Adobe Stock
artystyczna wizja komputera kwantowego, wygenerowana przez AI, Adobe Stock

Państwowy Instytut Badawczy NASK został jednym z 18 partnerów projektu EPIQUE, którego celem jest stworzenie komputera kwantowego opartego na fotonice.

Rozwój komputerów kwantowych jest wciąż na etapie tworzenia prototypów, a naukowcy wskazują przynajmniej kilka ścieżek rozwoju. Jedną z nich jest rozwiązanie oparte na technologiach fotonicznych i wykorzystaniu fotonów jako kubitów. Projekt EPIQUE (European Photonic Quantum Computer) będzie badał potencjał właśnie takich rozwiązań.

Projekt EPIQUE (na który Komisja Europejska przeznaczyła ponad 10 mln euro) jest jednym z sześciu projektów, które mają doprowadzić do powstania europejskiego komputera kwantowego w ramach inicjatywy Quantum Flagship, powołanej przez Komisję Europejską w 2018 r. Jej budżet wynosi ok. 1 miliarda euro. Liderem konsorcjum złożonego z 18 partnerów z 12 krajów jest Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”.

Oprócz polskiego instytutu NASK w projekcie biorą udział po trzy ośrodki naukowe z Włoch, Francji i Niemiec oraz instytucje z Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Czech, Portugalii i Danii.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na TEJ stronie. (PAP)

Nauka w Polsce

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera