W Polsce na migrenę może cierpieć nawet 5 milionów osób, co stanowi ogromne obciążenie społeczno-ekonomiczne - wynika z badań zespołu dr hab. Marty Waliszewskiej-Prosół. Choć dość wysoki odsetek chorych jest szybko i prawidłowo diagnozowany, to ich leczenie pozostawia wiele do życzenia.
W 2024 r. do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zgłosiło się prawie 100 tys. pacjentów z chorobami odkleszczowymi - wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród nich 62 tys. miało boreliozę, która nieleczona prowadzi do powikłań neurologicznych i kardiologicznych.
Jeszcze do niedawna starzenie się uważano za nieunikniony proces zaprogramowany genetycznie. Dziś coraz więcej naukowców i lekarzy zaczyna postrzegać starzenie samo w sobie jako cel terapeutyczny - powiedziała PAP dr hab. Ewelina Pośpiech, ekspert w dziedzinie epigenetyki starzenia.
Spora część ludzkiego DNA ma pochodzenie wirusowe. W pewnych warunkach te nasze powirusowe elementy genetyczne stają się nadaktywne, co prowadzić może do chorób autoimmunologicznych. Taki wniosek płynie z najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców z udziałem Polki, Magdaleny Madej.
Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje z użyciem robota chirurgicznego i technologii 3D wspomaganej sztuczną inteligencją (AI). Podczas wycinania guza nerki mieli „rentgenowski” wgląd w to, co znajduje się pod powierzchnią tkanek.
Badania mające poprawić skuteczność leczenia HER2-ujemnego raka piersi, rdzeniastego raka tarczycy i mięsaków u dzieci znalazły się wśród 18 projektów, które otrzymają dofinansowanie Agencji Badań Medycznych (AMB) w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ogłosił w środę start nowego programu studiów podyplomowych: „MBA Zarządzanie jakością i innowacją w ochronie zdrowia”. Studia rozpoczną się w roku akademickim 2025/2026 i według uczelni będą pierwszym tego typu programem w Polsce.
Nad lakierami do paznokci, które będą dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale też do organizmu, pracują biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu w przyszłości przy pomocy takich lakierów można będzie leczyć zarówno infekcje grzybicze, jak i ból czy stany zapalne.
Migrena nie musi ustępować po menopauzie, przeciwnie, u wielu kobiet może się nasilić i stać bardziej oporna na leczenie - wynika z przeglądu badań, którego główną autorką jest polska neurolożka dr hab. Marta Waliszewska-Prosół. Ustalenie przeczy mitowi, że po przejściu menopauzy migrena ustępuje.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymał wsparcie dla dwóch projektów badawczych w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Projekty dotyczą dwóch obszarów onkologii: nowotworów dziecięcych oraz raka piersi. Łączna kwota wsparcia to ponad 60 mln zł.