Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
08.02.2022 aktualizacja 08.02.2022

Afryka/Łóżka z moskitierą zwiększają szanse na przeżycie dziecka o 40 proc.

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

U dzieci, które regularnie spały w łóżkach z moskitierą, przeżywalność wzrosła o 40 proc. – wykazali naukowcy z Tanzanii, którzy przez 20 lat śledzili losy miejscowych dzieci. Wyniki badania zostały opublikowane w New England Journal of Medicine.

W 2020 r. na malarię zmarło 600 tys. osób w Afryce. Jest to choroba szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci. Infekcja następuje najczęściej przez ukąszenie komara. Wiedza o tym, że łóżka z moskitierą pomagają kontrolować malarię była znana, ale dopiero teraz wyniki badań pokazały długoterminowy wpływ na dorosłe życie.

Badanie trwało od 1998 r. i objęło 6 700 tanzańskich dzieci. Śledzenie losów dzieci przez 20 lat pomogło naukowcom obalić mit, że zbyt intensywna ochrona dzieci przez ukąszeniami komarów upośledza układ odpornościowy i w dorosłym życiu organizm dużo gorzej radzi sobie z malarią.

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine, Ifakara Health Institute (IHI) i Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH) udowodnili, że dzieci, które regularnie spały w łóżkach z moskitierą, miały o 40 proc. większe szanse dożycia dorosłości, niż dzieci które nie spały w takich warunkach.

„Wiedzieliśmy, że łóżka z moskitierą zwiększają szanse przeżycia, ale nie wiedzieliśmy w jakiej skali i na jak długo. Teraz wiemy, że mają długoterminowy wpływ na osiągnięcie wieku dorosłości” – powiedziała współautorka badania Dr Salim Abdulla z Ifakara Health Institute.

Do 2003 r. naukowcy odwiedzali dzieci objęte badaniem regularnie, co cztery miesiące i zbierali informacje na temat warunków, w jakich spały dzieci. W 2019 r. badacze dotarli do 89 proc. badanej grupy i odnotowali że 600 dzieci zmarło.

„Niezwykle ważne jest, by mieć możliwość powrotu i sprawdzenia, co dzieje się z dziećmi objętymi badaniem. Łóżka z moskitierą miały olbrzymi wpływ na przeżycie i pozostają podstawowym narzędziem ochronnym. Wyniki badania utwierdzają nas w przekonaniu o długoterminowym wpływie środków prewencyjnych zastosowanych w dzieciństwie, ale potwierdzają też, że warto inwestować badania chorób zakaźnych, skoncentrowanych na początkowej fazie życia człowieka” – powiedział współautor badania, epidemiolog Dr Günther Fink ze szwedzkiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Swiss TPH).

Naukowcy zwracają uwagę, że badanie długoterminowe ma również pozytywny wpływ na lepsze poznanie lokalnej społeczności i rejestrację mieszkańców.

Badanie zostało sfinansowane przez Eckenstein-Geigy Professorship, Swiss Agency for Development and Cooperation oraz Swiss National Science Foundation.

Więcej informacji w materiale źródłowym: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2112524?query=featured_home (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024