07.04.2020
PL EN
 • Konkurs dla czytelników

  UWAGA!
  ZE WZGLĘDU NA OBECNĄ SYTUACJĘ PACZKI Z NAGRODAMI DO ZWYCIĘZCÓW KOLEJNYCH EDYCJI KONKURSU BĘDĄ ZBIOROWO WYSŁANE W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE. OPÓŹNIENIE POTRWA ZAPEWNE KILKA TYGODNI. PROSIMY O CIERPLIWOŚĆ.
  DO WYGRANIA AŻ TRZY ZESTAWY NAGRÓD!
  Jeśli odpowiesz prawidłowo na trzy widoczne poniżej pytania, możesz wygrać nagrodę. Pytania dotyczą zagadnień z publikacji zamieszczonych w naszym serwisie w ostatnich dniach. Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, rozlosujemy trzy nagrody. Są nimi pakiety gadżetów Nauki w Polsce.

  Oto odpowiedzi na pytania z ubiegłego tygodnia:

  1. Jak nazywa się nowy rodzaj gwiazd zmiennych, odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem badaczy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, o których pisze najnowszy numer „Nature Astronomy”?

  Gwiazdy pulsujące jednostronnie.

  2. Ile żubrów, wg danych z zimowej inwentaryzacji tych zwierząt, żyje na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej?

  770 sztuk.

  3. Ile lat żyła Erna - najstarsza i największa samica słonia z warszawskiego zoo?

  Żyła 35 lat.

   

  Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których wyślemy nagrody, to:

  Jolanta Bielicka, Miechucino

  Damian Jakubasz, Kawęczyn

  Anna Pastusiak, Zalasewo

  Gratulujemy!

   

  A oto nowe pytania:

  1. Który Polak, jako jedyny, otrzymał w ostatnich dniach prestiżowy grant ERC Advanced Grant?

  2. Według szacunków naukowców, Ziemia w czasach dinozaurów, czyli ok. 70 mln lat temu, obracała się wokół własnej osi nieco wolniej czy nieco szybciej?

  3. Jacy dwaj naukowcy otrzymali dwie główne tegoroczne nagrody dla wybitnych matematyków przyznawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne?

  Na odpowiedzi, wraz z danymi adresowymi koniecznymi do wysyłki nagród, czekamy do 7 kwietnia 2020 r. włącznie. Następnego dnia opublikujemy nazwiska laureatów.

W związku ze zgłoszeniem mojego udziału w konkursie dla czytelników portalu Nauka w Polsce, wyrażam niniejszym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu zgłoszenia do konkursu (adres poczty elektronicznej, imię i nazwisko, telefon, adres do korespondencji) w celu jego przeprowadzenia i wyłonienia zwycięzców Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Polskiej Agencji Prasowej, z siedzibą w Warszawie (00-502) przy ul. Brackiej 6/8. Pani/Pana dane będą przetwarzane do momentu zakończenia konkursu i wyłonienia zwycięzców. Podstawą przetwarzania podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) Bez podania powyższych danych nie będzie możliwy Pani/Pana udział w konkursie. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu a także prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w każdym czasie. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane mogą zostać przekazane podmiotowi zapewniającemu techniczną obsługę bazy danych.
Copyright © Fundacja PAP 2020