Wszczepiony pod skórę implant zawierający zbiorniczek z glukagonem może w nagłych wypadkach pomóc podnieść niebezpieczne obniżony poziom cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę – informuje pismo „Nature Biomedical Engineering”.
Analizując dane z sondy Parker Solar Probe naukowcy potwierdzili istnienie dotąd hipotetycznej tzw. bariery skrętności. Ta właściwość pola magnetycznego Słońca może pomóc wyjaśnić formowania się wiatru słonecznego i różnych zjawisk w skupiskach kosmicznej plazmy.
Jeśli niedaleko Układu Słonecznego istniałaby jakaś techniczna cywilizacja, naszą obecność zdradziłyby lotniska – twierdzą naukowcy. Wysyłają one bowiem doskonale widoczne z kosmosu sygnały radarowe.
Organizacje ekologiczne we współpracy z instytucjami państwowymi Portugalii i Hiszpanii opracowały pierwszą w historii mapę występowania królika dzikiego na Półwyspie Iberyjskim. Jego populacja maleje - wynika z badania.
Skupianie się wyłącznie wskaźniku masy ciała jako mierniku zdrowia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Istnieją lepsze sposoby oceny zdrowia, skoncentrowane na samopoczuciu, a nie tylko na liczbach - wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie „BMJ”.
Dopasowanie ćwiczeń do osobowości zwiększa ich skuteczność oraz znacząco obniża poziom stresu - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Frontiers in Psychology”.
Związek, który zwalcza wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) mógłby zapobiec powodowanemu przez niego rakowi skóry – informuje „Journal of Virology”.
Zdjęcia wykonane z powietrza na terenie Parku Narodowego Jaszczurza Wyspa (Lizard Island) na Wielkiej Rafie Koralowej wskazują na śmierć ponad 90 proc. raf na tym obszarze. To wynik ostatniego epizodu wybielania związanego ze wzrostem temperatury wody.
Niektóre gatunki afrykańskich drzew figowych magazynują w swoich tkankach wytworzony z atmosferycznego CO2 szczawian wapnia, który pod wpływem glebowych mikroorganizmów zamienia się w wapień – ogłoszono podczas konferencji geochemików Goldschmidt2025 w Pradze.