17.10.2019
PL EN
06.02.2019 aktualizacja 06.02.2019

"Astronomia niepodległa” – nowy serial o historii polskiej astronomii

Logo dokumentalnego cyklu telewizyjnego „Astronomia niepodległa”. Źródło PTA/ TVP. Logo dokumentalnego cyklu telewizyjnego „Astronomia niepodległa”. Źródło PTA/ TVP.

"Astronomia niepodległa” – nowy serial dokumentalny o historii polskiej astronomii, rusza w czwartek w TVP 3. Produkcję Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Telewizji Polskiej wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Serial przedstawi historię polskich obserwatoriów i instytucji astronomicznych od roku 1918 do dzisiaj. Całość będzie ilustrowana nagraniami współczesnymi, ale także starymi fotografiami oraz fragmentami dawnych produkcji odszukanych w archiwach filmowych.

Pierwszy odcinek poświęcony jest historii Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Widzowie obejrzą w nim m.in. fragmenty filmów z końca lat 20. XX w., nakręconych w krakowskim obserwatorium. To przypuszczalnie najstarsze polskie filmy popularnonaukowe.

Cykl "Astronomia niepodległa" będzie emitowany na antenach TVP 3 oraz TVP Polonia. Po premierach telewizyjnych odcinki będą dostępne na YouTube. Ogólnopolska premiera pierwszego odcinka ma nastąpić w czwartek 7 lutego o godz. 17:00 w TVP 3. Przewidzianych jest 10 odcinków trwających po około 23 minuty.

"Dokumentowanie rozwoju polskiej astronomii to jeden z aspektów działalności Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Realizacji cyklu +Astronomia niepodległa+ wpisuje się w ten cel, ale naszym zdaniem ma znaczenie nie tylko popularnonaukowe, ale także dla historii astronomii i historii nauki, a nawet dla kultury – ratując dla nauki i społeczeństwa szereg materiałów archiwalnych na taśmach Polskiej Kroniki Filmowej, Telewizji Polskiej i Wytwórni Filmów Oświatowych" - mówi wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, jeden z twórców programu, prof. Maciej Mikołajewski.

Nagrania cyklu realizuje zespół z TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało MNiSW.

Nauka w Polsce - PAP

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019