lęk | Nauka w Polsce
Fot. Adobe Stock

Szczecin/ Naukowcy poszukują chętnych do badania lęku społecznego w rzeczywistości wirtualnej

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przygotowują aplikację komputerową do zbadania, czy rzeczywistość wirtualna może pomóc w terapii lęku społecznego. Poszukują chętnych do udziału w badaniu.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    67 proc. doktorantów doświadcza lęku powyżej normy

    Objawów lęku powyżej normy doświadcza 67 proc. doktorantów, na objawy depresji w różnym nasileniu wskazuje ponad 73 proc. z nich - wynika z badania zdrowia psychicznego przeprowadzonego w tej grupie uczonych w listopadzie br.

  • Anteny 5G mają być mniejsze niż anteny 4G. Na zdjęciu anteny 5G widoczne są u dołu. Źródło: Andrzej Krawczyk
    Technologia

    Prof. Krawczyk o lęku przed 5G: ludzie boją się tego, co nieznane, co zmieni ich życie

    Ludzie boją się tego, co nowe, nieznane, co zmieni ich życie. Obawy, jakie ludzie wyrażają teraz w związku z technologią 5G, przypominają obawy przed wprowadzeniem prądu elektrycznego w XIX wieku - ocenia w rozmowie z PAP elektrotechnik prof. Andrzej Krawczyk.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Lęk przed pająkami i wężami może być wrodzony

    Widok węża lub pająka wywołuje reakcję stresową już u 6-miesięcznych dzieci. Sugeruje to, że lęk przed tymi stworzeniami może być wrodzony – twierdzą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka (Niemcy) i Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja).

  • Świat

    Skłonność do depresji i lęków widoczne już w mózgach noworodków

    Obraz połączeń nerwowych w mózgu dziecka tuż po narodzinach może pomóc przewidywać jego przyszłe skłonności do lęków i depresji - sugeruje badanie zamieszczone w internetowym wydaniu pisma „Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry”.

  • Świat

    Lęk przed dentystą zapisany w genach

    Lęk przed dentystą może mieć podłoże genetyczne - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii. Ich zdaniem, za rozwój dentofobii mogą odpowiadać te same geny, które odpowiadają za odczuwanie strachu przed bólem.

  • Poziom lęku zależny od strategii regulacji emocji

    Sposób radzenia sobie ze swoimi emocjami w różnych sytuacjach życiowych wpływa na stopień nasilenia lęku - zawiadamia o wynikach badań amerykańskich naukowców czasopismo "Emotion".

  • Poziom lęku regulowany w hipokampie

    Stymulacja części zakrętu zębatego, wchodzącego w skład formacji hipokampa, może pomóc zredukować lęk, nie upośledzając jednocześnie na zdolność uczenia się - wynika z badań prowadzonych na myszach i opublikowanych w piśmie "Neuron".

  • Lęk przed utratą partnera może powodować choroby

    Obawy i lęki dotyczące trwałości małżeństwa lub związku wpływają na układ odpornościowy podobnie jak przewlekły stres i mogą zwiększyć podatność na choroby - informują naukowcy, których wnioski przytacza pismo "Psychological Science".

  • Rzucenie palenia uspokaja

    Palacze, którym udało się rzucić palenie, są spokojniejsi, wbrew opiniom, że dym tytoniowy łagodzi stres - informuje „The British Journal of Psychiatry”.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak: chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.