Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
04.02.2020 aktualizacja 04.02.2020

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od 9 do 15 marca potrwa święto nauki w Dąbrowie Górniczej, Cieszynie, Olkuszu, Krakowie i Żywcu. Na teleskopowe pokazy nieba, debaty i wykłady - od filozofii do morsowania, poprzez możliwości psychotechniczne człowieka - zaprasza Akademia WSB (Wyższa Szkoła Biznesu).

Jak poinformowała PAP rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, festiwal ma przybliżyć społeczeństwu tematykę badań naukowych i przedstawić je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzaniu ciekawości świata i radości jego poznania. Uczelnia promuje w ten sposób idee kształcenia ustawicznego, zachęca do zdobywania wiedzy przez całe życie zarówno w ramach edukacji formalnej, jak i nieformalnej.

W ciągu 7 dni festiwalowych odbędzie się około 150 spotkań - wykładów, warsztatów, laboratoriów, pokazów, debat i dyskusji panelowych. Zajęcia w ramach 16 festiwalu nauki zorganizują także wydziały zamiejscowe Akademii WSB w Cieszynie, Olkuszu, Krakowie i w Żywcu. W popularyzację nauki zaangażowało się kilkunastu wykładowców z zagranicy.

Wśród wielu propozycji znalazł się wykład "Baby boomers, X, Millenialsi w polityce". Jedna z debat będzie dotyczyć będzie pieniądza przyszłości. Eksperci przedstawią metodę myślenia projektowego "Design Thinking", która ma wyzwolić u słuchaczy "nieskończone pokłady kreatywności". A o tym, że możliwości psychotechniczne człowieka są ogromne, będą przekonywać autorzy wykładu o Robercie Kubicy i Garrim Kasparowie.

Naukowcy zaproszą do "źródeł tajemnicy zachwytu", gdzie przekażą "kilka myśli ważnych dla maturzystów (nie tylko) roku 2020". Psychologowie doradzą, jak zbudować dobrą relację, podczas zajęć pt. "Lubię mówić z nim…". Goście festiwalu będą mogli wspólnie z badaczami zastanowić się nad tym, czy rodzina stanowi "superwartość czy superbłahość". Dowiedzą się też, czym jest biały wywiad internetowy i jak pozyskiwać informacje w sposób legalny. Osoby zainteresowane socjologią mogą wybrać się na wykład "Tajemnice podziemnej Moskwy", a ci, którzy wolą patrzeć w niebo, mogą wybrać teleskopowe pokazy Słońca i zwiedzić obserwatorium astronomiczne. Dla dzieci i młodzieży przygotowano pokazy i eksperymenty.

Spotkania z naukowcami i udział w festiwalu nauki mogą całkowicie zmienić czyjeś życie. Takie konsekwencje może pociągnąć za sobą udział w warsztatach "Jak zwiększyć efektywność wstając 2 godziny wcześniej?" lub zajęciach "Życie, życie jest projektem, którego nigdy nie masz dosyć".

Cały program Festiwalu znajduje się tutaj. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024