Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
01.10.2013 aktualizacja 01.10.2013

Wystawa z CERN w Centrum Nauki Kopernik

Jak rodził się Wszechświat? Jakie zagadki kryją przed nami cząstki elementarne? Po co zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów? Odpowiedzi na takie pytania dostarczy nowa wystawa czasowa, którą od 10 października będzie można oglądać w Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Wystawa, przygotowana w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie, będzie dostępna do 30 marca 2014 roku. "Ekspozycja przedstawia najbardziej intrygujące zagadki Wszechświata" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Zwiedzający poznają podstawy budowy materii i technikę wykorzystywaną w badaniach cząstek elementarnych. Sprawdzą, co eksperymenty przeprowadzane w CERN mają wspólnego z internetem, GPS-em i diagnostyką medyczną. Będzie można zobaczyć też model jednego z największych urządzeń w dziejach nauki - Wielkiego Zderzacza Hadronów i dowiedzieć się więcej o słynnym bozonie Higgsa.

Wystawa będzie składała się z trzech części. Pierwsza z nich zabierze gości CNK w podróż w czasie. Zwiedzający cofną się o czternaście miliardów lat - do początków Wszechświata. Dowiedzą się co działo się w pierwszych trzech minutach jego istnienia? Prześledzą też ewolucję od Wielkiego Wybuchu, aż po powstanie Układu Słonecznego.

W kolejnej części wystawy będzie można sprawdzić, skąd wzięły się cząstki elementarne. Jak oddziałują między sobą, jakie są ich właściwości oraz historia odkrycia? Co o nich wiemy, a co wciąż pozostaje tajemnicą?

Korzystający z trzeciej części dowiedzą się zaś jak potężna i precyzyjna aparatura potrzebna jest do odtworzenia warunków panujących bezpośrednio po Wielkim Wybuchu. Rozszyfrują, co kryje się za skrótami: ALICE, LHC, CMS, ATLAS.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024