Spotkanie poświęcone fizyce rajdów samochodowych | Nauka w Polsce

Spotkanie poświęcone fizyce rajdów samochodowych

Jak rajdy samochodowe wyglądają widziane oczami kierowcy rajdowego? A jak widzi je fizyk? Będzie o tym mowa 27 stycznia podczas spotkania na Politechnice Wrocławskiej z kierowcą rajdowym Michałem Kościuszką oraz z fizykiem dr. Adamem Sieradzkim.

Jak zbudowany jest samochód rajdowy klasy WRC? Co się dzieje z pojazdem podczas brawurowych manewrów na trasie? Jakie prawa fizyki na niego oddziałują? Odpowiedzi na między innymi te pytania będzie można usłyszeć w podczas wykładu w Strefie Kultury Studenckiej na Politechnice Wrocławskiej. Odbędzie się on 27 stycznia o godz. 15.30. To kolejne spotkanie w ramach cyklu "Red Bull Ryzyk Fizyk".

"Celem wydarzenia jest przedstawienie rajdów z dwóch różnych punktów widzenia: naukowca oraz sportowca. Dr Adam Sieradzki – według którego to, co robią w trakcie startów kierowcy, jest z punktu widzenia fizyka prawie niemożliwe – postara się scharakteryzować siły, które oddziałują na samochód. Natomiast Michał Kościuszko opowie, jak sytuacja na trasie wygląda z jego perspektywy oraz jak zbudowane jest auto, którym się ściga" - zapowiadają organizatorzy.

Dr Adam Sieradzki jest adiunktem w Instytucie Fizyki w grupie prof. Ryszarda Poprawskiego zajmującej się badaniem materiałów ferroicznych. Bierze aktywny udział w wielu akcjach propagujących nauczanie fizyki, m.in. Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Akademii Młodych Odkrywców. W 2013 roku został wybrany przez studentów wrocławskich uczelni ulubionym wykładowcą w plebiscycie Radia LUZ.

Michał Kościuszko to polski kierowca rajdowy. Od 2007 roku startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata, na których dwukrotnie zdobywał tytuł wicemistrza świata: w 2011 r. w klasie samochodów produkcyjnych (PWRC) i w 2009 r. w rywalizacji juniorów (JWRC). Ponadto zdobył dwa tytuły mistrza Polski (w klasach A6 i F2).

Szczegóły spotkania na stronie: http://www.portal.pwr.wroc.pl/2137423,241.dhtml

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera