Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.05.2017 aktualizacja 25.05.2017

Studenci z Politechniki Śl. najlepsi z kreatywności w zawodach betonowych kajaków

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zwyciężyli w zawodach betonowych kajaków w Holandii w kategorii kreatywność – podała w czwartek uczelnia. Skonstruowany przez nich kajak o nazwie "Stellar patrol" ("Gwiezdny patrol") z wyglądu przypominał rakietę kosmiczną.

To już drugie, po ubiegłorocznym, zwycięstwo w tej kategorii studentów z Koła Naukowego "Concrete", działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Podczas tegorocznych zawodów "BetonKanoRace" ponownie postanowili oni wyróżnić się oprawą graficzną – skonstruowany przez nich kajak o nazwie "Stellar patrol" ("Gwiezdny patrol") został pomalowany tak, by przypominał rakietę kosmiczną. Co więcej, nietypowe były równie kostiumy samych studentów, którzy przebrali się za kosmonautów.

"BetonKanoRace" w Holandii to europejskie regaty kajaków zbudowanych z betonu. Jak poinformowała w czwartek Agnieszka Moszczyńska z biura prasowego Politechniki Śląskiej, warunkiem udziału w zawodach jest zaprojektowanie oraz wykonanie kajaka z betonu na rodzimej uczelni, a następnie przywiezienie go na miejsce zawodów i ukończenie chociaż jednego z wyścigów, rozgrywanych na trzech dystansach – 100, 200 i 400 m.

Konstrukcja kajaka śląskich studentów jako jedyna w zawodach został wykonana w technologii płytowej. By obniżyć masę zaprojektowanego przez siebie kajaka, studenci ulepszyli skład użytej mieszanki betonowej.

"Ostatecznie, dzięki wykorzystaniu granulowanego szkła piankowego udało się im +zbić+ masę kajaka ze 105 kg do 60 kg i wystartować w zawodach (…). Dzięki udziałowi w zawodach studenci mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technologii betonu i użyć jej w konkretnych rozwiązaniach" – podkreśliła Moszczyńska.

W zawodach, które odbyły się w połowie maja w Enschede w Holandii, wzięło udział ponad 40 ekip reprezentujących uczelnie techniczne z Holandii, Belgii i Niemiec. Jedynym polskim reprezentantem była Politechnika Śląska.

Studenci pracowali pod okiem mgr. inż. Grzegorza Cygana i dr inż. Aleksandry Kostrzanowskiej-Siedlarz (opiekuna Koła Naukowego "Concrete").

Gliwicki magistrat przypomniał, że w zeszłorocznych zmaganiach w holenderskim Arnhem studenci z KN "Concrete" również zdobyli pierwsze miejsce i puchar za najbardziej kreatywny projekt. Skonstruowany przez nich kajak miał przydomek Hornet (ang. szerszeń), choć ostatecznie zdecydowanie bardziej przypominał... rekina.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024