Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
18.09.2010 aktualizacja 18.09.2010

Ogromny model układu Słonecznego w Górach Izerskich

<strong>Model Układu Słonecznego o promieniu 4,5 km będzie można oglądać 18 września w Izerskim Parku Ciemnego Nieba</strong>. W programie teleskopowe obserwacje Słońca i nocnego nieba oraz wykłady polskich i czeskich astronomów. Naukowcy opowiedzą o ciemności gór Izerskich, historii lunet i pokażą nową ścieżkę dydaktyczną.

Impreza odbędzie się na górnej stacji kolei gondolowej (góra Stóg Izerski) w Świeradowie-Zdroju.

Prezentację Układu - w skali jeden do miliarda - po raz pierwszy będzie można zobaczyć o godz. 11 przy schronisku "Orle", gdzie umieszczone jest Słońce. 150 metrów dalej znajduje się Ziemia, a ostatnią planetę dzieli od Słońca 4,5 km. "Modele planet są wykonane z różnych kamieni, m. in. rudy uranu czy kamienia migdałowego. Będziemy je ustawiać 16 i 17 września" - zdradza dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykłady w ramach Drugiego Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba rozpoczną się na Stogu Izerskim o godzinie 16. Prelekcje po polsku i po czesku oraz teleskopowe obserwacje Słońca i obiektów widocznych na nocnym niebie odbędą się w górnej stacji kolei gondolowej. Kolejne 30-minutowe opowieści będą dotyczyły ciemności Gór Izerskich i tego, co w niej można zobaczyć, nowej ścieżki dydaktycznej oraz historii wynalezienia szkła, produkcji pierwszych soczewek i lunet.

Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała obserwacjom nieba, po wykładach będzie można zasięgnąć porad z astrofotografii.

Izerski Park Ciemnego Nieba - wspólna Inicjatywa Czechów i Polaków - został otwarty w listopadzie 2009 roku jako pierwszy taki obszar w Europie. Zajmuje prawie 75 km kwadratowych w środkowej części Gór Izerskich. Utworzono go, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia światłem, rozszerzyć ochronę przyrodniczą doliny Izery na ochronę nocnych ciemności i stworzyć miłośnikom astronomii dogodne miejsce obserwacji.

Szczegóły programu dostępne na stronie www.izera-darksky.eu oraz pod adresem http://www.goryizerskie.pl/pliki/ii_astronomiczny_dzien_w_ipcn-stog_izerski.pdf

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024