Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
27.12.2023 aktualizacja 27.12.2023

Władze Politechniki Opolskiej podsumowują mijający rok

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Historyczny awans na prestiżową Listę Szanghajską i sukces rekrutacyjny to główne wydarzenia mijającego roku na Politechnice Opolskiej. "Ten rok był bardzo udany, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa" - uważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni.

Podsumowując mijający rok władze Politechniki Opolskiej wskazują na rosnącą pozycję uczelni. Jak podkreślił rektor PO Marcin Lorenc, sukcesy jego uczelni to efekt pracy załogi. Przytoczył przy tym słowa amerykańskiego generała Colina Powella: "Organizacje same nie osiągają niczego. Plany i teorie zarządzania także niczego nie gwarantują. Sukces lub porażka zależy od zaangażowania ludzi".

Jeszcze w 2022 roku politechnika jako pierwsza w regionie, została zakwalifikowana w rankingu THE World University Rankings. To największy ranking na świecie, który stosuje 18 wskaźników, to m.in.: dydaktyka, badania naukowe, transfer wiedzy do gospodarki oraz umiędzynarodowienie. Rok temu politechnika zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe.

"Nie spodziewaliśmy się, że w błyskawicznym tempie osiągniemy to, o czym marzy w zasadzie każdy ośrodek naukowy na świecie, czyli kwalifikację na Listę Szanghajską, największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza i jedyna uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to w obszarze Mechanical Engineering zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie. Udowodniliśmy, że średnia uczelnia, w najmniejszym województwie w kraju, może prowadzić badania na światowym poziomie" - powiedział Lorenc.

W tym roku w rankingu THE Politechnika Opolska zajęła już czwarte w rankingu polskich uczelni technicznych. Ponadto, według specjalistycznego rankingu THE World University Rankings 2024 by Subject w kategorii "Engineering", Politechnika Opolska w klasyfikacji polskich uczelni zajęła trzecie miejsce, ustępując tylko takim ośrodkom jak AGH i Politechnika Gdańska. Pracę naukowców Politechniki Opolskiej doceniono także za oceanem. W tegorocznej edycji rankingu U.S. News Best Global Universities Subject Ranking, dotyczącego inżynierii, zakwalifikowano tylko niespełna 300 europejskich szkół wyższych, w tym 14 polskich. W tym gronie jest Politechnika Opolska. Natomiast z rankingu przygotowywanego co roku przez amerykański Uniwersytet Stanforda, wraz z wydawnictwem Elsevier, wynika, że dziewięciu naukowców Politechniki Opolskiej jest w ścisłej elicie naukowej świata – Top 2proc., po których dorobek inni badacze sięgają najczęściej.

"2023 rok był dobry dla politechniki, ale mam wrażenie, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Rankingi przede wszystkim pokazują stan naszej nauki, który jest na bardzo dobrym poziomie. Należymy do 100 czy do 150 najlepszych uczelni świata w danym obszarze, gdzie konkurujemy nie tylko z polskimi czy europejskimi uczelniami, ale także z ośrodkami z tak rozwiniętych krajów, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, gdzie nauka jest na zupełnie innym poziomie finansowania. Prowadzimy badania na światowym poziomie. Publikacje w najważniejszych światowych czasopismach potwierdzają trafność wyboru tematyki" - wyliczył prof. Królczyk.

W 2023 roku na Wydziale Mechanicznym otwarto nowoczesne laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania. Po sąsiedzku trwa przebudowa budynku "Lipsk", gdzie - po zakończeniu wartej 72 mln złotych inwestycji - będzie się mieścić Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania.

W tym roku – mimo malejącej liczby maturzystów – PO przyjęła o 20 proc. więcej kandydatów na studia, niż w roku ubiegłym. Zainteresowani studiowaniem na Politechnice Opolskiej są młodzi ludzie nie tylko z regionu, ale także z całego kraju m.in. z województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego czy podkarpackiego. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024