Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
21.07.2023 aktualizacja 21.07.2023

Podkarpackie/ Studenci Politechniki Rzeszowskiej na podium zawodów Formuła Student

25.03.2021. Politechnika Rzeszowska. PAP/Darek Delmanowicz 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska. PAP/Darek Delmanowicz

Nowy bolid studentów Politechniki Rzeszowskiej został doceniony w Holandii. Podczas zawodów Formuła Student zespół PRz Racing zajął 2. miejsce w konkurencji Autocross oraz 3. miejsce w konkurencji Acceleration – poinformowała uczelnia.

W zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów, które odbyły się na torze TT Circuit Assen, wzięło udział 45 drużyn z całego świata. Podczas rywalizacji liczyła się szybkość i wytrzymałość bolidu, ale także wiedza i umiejętności inżynierskie sprawdzane podczas konkurencji statycznych.

„Znakomite przygotowanie zespołu miało przełożenie na wysokie wyniki z poszczególnych konkurencji. 4. miejsce w klasyfikacji generalnej umocniły zespół w czołówce najlepszych zespołów Formuły Student” – przekazała Anna Worosz z Politechniki Rzeszowskiej.

W konkurencji Cost & Manufacturing Event zespół zajął 4. miejsce; tym samym potwierdził wysoką jakość oraz efektywność procesów produkcyjnych. Za rozwiązania i umiejętności techniczne PRz Racing został doceniony w Engineering Design Event zdobywając 6. lokatę. W konkurencji Business Plan Presentation Event - 5. miejsce, w kategorii Skid Pad - 4., co dowodzi o doskonałej kontroli bolidu w zakrętach. Szybkość przyspieszania również została doceniona – 3. miejsce w konkurencji Acceleration. W trudnej i wymagającej konkurencji Autocross PRz Racing zdobył 2. miejsce.

Bolid doskonale radził sobie na torze, potwierdzając, że zespół może konkurować z najlepszymi drużynami świata podczas dynamicznych wyścigów. Nie tylko szybkość, ale także wytrzymałość była oceniana – w konkurencji Endurance zespół zdobył 6. miejsce. „To doskonały wynik, biorąc pod uwagę trudności, z jakimi studenci musieli się zmierzyć na długotrwałym torze wyścigowym” – dodała Anna Worosz.

PRz Racing z bolidem PMT-05 dopiero rozpoczyna swój sezon wyścigowy. Przed studentami jeszcze dwie edycje zawodów – w Czechach i Chorwacji.

Studenci PRz oficjalnie zaprezentowali nowy bolid wyścigowy pod koniec czerwca. PMT-05 ma najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych pojazdów. Rozpędza się do 100 km/h w około 3,5 sekundy. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska