15.10.2018
PL EN
04.11.2017 aktualizacja 06.11.2017

Łódzkie Dni Informatyki pod znakiem technologii 5G

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozwój technologii 5G, jej wpływ na funkcjonowanie nowoczesnych metropolii oraz życie mieszkańców będzie tematem przewodnim pierwszych Łódzkich Dni Informatyki, które 22 i 33 listopada odbędą się na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódzkie Dni Informatyki (ŁDI) to największa tego typu inicjatywa w Łodzi, której organizatorami są Politechnika Łódzka, ICT Polska Centralna Klaster i Uniwersytet Łódzki.

ŁDI to inicjatywa rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka, który przewodniczy klastrowi. Uczelnia jest bowiem założycielem i koordynatorem ICT Polska Centralna Klaster, zrzeszającego blisko 30 podmiotów, w tym największe firmy informatyczne. Wśród nich jest min. firma Ericsson, która ma za sobą pierwsze w Europie wdrożenie technologii 5G w Tallinie i Sztokholmie.

Łódzkie środowisko akademickie i firmy zrzeszone w klastrze liczą, że ta rewolucja technologiczna mogłaby zostać przetestowana w Łodzi. „Chcielibyśmy, aby Łódź, w tym kampus Politechniki Łódzkiej, były miejscem, gdzie ta najnowsza technologia 5G mogłaby być testowana” - zaznaczył rektor Wiak.

Według specjalistów, technologia 5G umożliwia zredukowanie opóźnień przesyłu danych do kilku milisekund, zwiększenie prędkości transferu danych z 300 Mb do nawet 100 Gb na sekundę i posiada odporność na spadki wydajności spowodowane dużą liczbą użytkowników.

"Proszę sobie wyobrazić, że film w bardzo wysokiej rozdzielczości 4K jest ściągany na urządzenie mobilne w przeciągu sekundy. To duże udogodnienie np. dla użytkowników indywidualnych. Natomiast z perspektywy inteligentnych miast to jest technologia, która np. pozwala świecić się intensywniej latarniom w momencie, kiedy jest duży ruch w mieście, czy raportować kontenerom na śmieci, że są przepełnione i trzeba je opróżnić” - wyjaśnił prof. Wiak.

Przyznał jednocześnie, że wprowadzenie technologii 5G to bardzo duże wyzwanie organizacyjne i formalno-prawne, bowiem muszą być przygotowane odpowiednie akty prawne. To także wyzwanie infrastrukturalne.

Według ekspertów, w tej technologii stacje bazowe będą prawdopodobnie zlokalizowane w odległości ok. 200 metrów od siebie, a być może nawet mniejszej, w zależności od zastosowanych częstotliwości. Szacuje się, że prace nad siecią 5G potrwają jeszcze kilka lat.

Podczas Łódzkich Dni Informatyki technologii 5D poświęcony będzie panel dyskusyjny pod hasłem - „Po co technologie 5G nowoczesnym metropoliom?”.

ŁDI są adresowane do studentów, uczniów szkół średnich oraz specjalistów z branży ICT, którzy chcą zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju nowoczesnych technologii. Podczas 100 wydarzeń, w tym ponad 20 warsztatów zostaną poruszone zagadnienia związane z najszybciej rozwijającymi się obszarami informatyki tj. Internetem rzeczy, cyberbezpieczeństwem, czy aplikacjami mobilnymi.

Młodzi adepci informatyki ze szkół średnich z Łodzi i województwa wezmą udział w warsztatach ucząc się m.in. programowania, animacji i tworzenia gier komputerowych. Będą mogli odwiedzić nowoczesne laboratoria w Centrum Technologii Informatycznych PŁ; poznają możliwości drukarki 3D i obejrzą filmy w tej technologii.

Studenci planujący karierę w sektorze ICT będą mieli możliwość indywidualnych rozmów z pracodawcami z ICT Polska Centralna Klaster na wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki w PŁ oraz konsultacji podczas giełdy ofert pracy na Uniwersytecie Łódzkim. W ramach ŁDI rozstrzygnięty zostanie konkurs programistyczny Mastercoder 2017 organizowany przez Cybercom Poland.

W spotkaniu mają wziąć udział m.in. minister cyfryzacji Anna Streżyńska i prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018