NCBR: zdobywcy Seal of Excellence KE mogą skorzystać z "szybkiej ścieżki" | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

NCBR: zdobywcy Seal of Excellence KE mogą skorzystać z "szybkiej ścieżki"

Fot. Fotolia

Projekty, które nie zdobyły unijnego grantu, ale uzyskały z Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence, dostają drugą szansę: mogą ubiegać o środki w ramach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet konkursu to 50 mln zł.

W niezwykle popularnych konkursach SME Instrument programu Horyzont 2020 o środki mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa. Konkurencja jest jednak ogromna - granty otrzymuje zaledwie kilka procent przedsiębiorstw, które o nie aplikują. Firmy, które w konkursie wypadły bardzo dobrze, ale nie uzyskały dofinansowania (przekroczyły określony próg w punktacji, m.in. uzyskując bardzo dobrą ewaluację od czterech ekspertów), uzyskują z KE certyfikat - tzw. Seal of Excellence - pieczęć doskonałości.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tym najlepszym polskim przedsięwzięciom chce dać drugą szansę. W nowym konkursie NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP, których projekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymały od Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence w ramach konkursów SME Instrument, faza II.

\"Zabiegamy o wyższe wynagrodzenia dla polskich naukowców, co przełoży się na ich liczniejszy udział w unijnym programie Horyzont 2020\" – komentuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. \"Ale nie zapominamy o polskich przedsiębiorstwach mających potencjał, aby realizować dobre projekty, konkurujące z firmami z innych europejskich państw. Otrzymane przez rodzimych przedsiębiorców certyfikaty Seal of Excellence potwierdzają, że są oni na dobrej drodze, by skutecznie aplikować o granty w Horyzoncie 2020. Uruchomiony przez NCBR konkurs dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence pozwoli im na realizację swych pomysłów i zdobycie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości\" - dodaje.

Główne zasady nowego konkursu są zbliżone do innych konkursów „szybkiej ścieżki” – procedura aplikowana została maksymalnie uproszczona, a termin rozpatrzenia wniosków wynosi tylko 60 dni. Jednak na etapie oceny merytorycznej wprowadzona została zasadnicza zmiana. Złożone projekty nie będą podlegały ocenie w ramach większości kryteriów, ponieważ przeszły już pozytywną ocenę w konkursach SME Instrument, faza II. W konkursie nie ma także ograniczeń co do regionu czy branż gospodarki, które reprezentują przedsiębiorcy. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca, a zakończy się 29 grudnia i będzie podzielony na etapy.

\"Liczna grupa projektów, które nie otrzymują dofinansowania, reprezentuje wysoki poziom merytoryczny, czego potwierdzeniem jest uzyskanie Seal of Excellence. Dotyczy to w dużej mierze projektów polskich MŚP. Mając to na uwadze uprościliśmy zasady konkursu, co pozwoli na szybsze rozpoczęcie realizacji bardzo dobrych projektów, które zostały już pozytywnie zweryfikowane w procedurach konkursowych KE\" – mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

W przesłanym PAP komunikacie NCBR przypomniano, że faza II SME Instrument w ramach H2020 to konkurs, w którym dofinansowanie mogą uzyskać badania rozwojowe nad technologią. Realizacja projektów powinna trwać od 12 do 24 miesięcy, a ich wartość zawierać się między 0,5 a 2,5 mln euro. Dofinansowanie wynosi od 70 do nawet 100 proc. wartości projektu.

Z danych przedstawionych przez NCBR wynika, że w rozstrzygniętym w marcu tego roku naborze wniosków grant przyznano jednej, a Seal of Excellence 11 polskim firmom. Wyróżniony polski projekt „NEUROON-MED – przyszłość w diagnostyce zaburzeń snu” znalazł się przy tym na czwartym miejscu w rankingu UE w obszarze innowacji przełomowych w medycynie. Łącznie dofinansowanie przyznano 66 projektom, w które zaangażowane są MŚP z 37 krajów Europy.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera