Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
03.06.2015 aktualizacja 03.06.2015

Politechnika Świętokrzyska ma 50 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Posąg Stanisława Staszica – założyciel pierwszej wyższej uczelni technicznej na ziemiach polskich – odsłonięto w środę w Kielcach z okazji 50-lecia istnienia Politechniki Świętokrzyskiej.

Jak mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚ), prof. Stanisław Adamczak, uczelnia kontynuuje tradycje założonej przez Staszica w 1816 r. w Kielcach Szkoły Akademiczno-Górniczej, stąd inicjatywa upamiętnienia na terenie uczelnianego kampusu działacza oświeceniowego i naukowca.

Staszicowska uczelnia miała być odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się przemysłu górniczo-hutniczego, w rozwijającym się Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Była pierwszą wyższą uczelnią techniczną na ziemiach polskich, a jej absolwenci zdobywali zawód inżyniera w dziedzinach hutnictwa, odlewnictwa i mechaniki. Do czasu likwidacji placówki w 1826 r. szkołę ukończyło 40 osób.

Posąg przedstawiający Staszica stanął przed budynkiem rektoratu politechniki – jej autorem jest kielecki artysta-rzeźbiarz, Sławomir Micek.

Podczas uroczystego posiedzenia senatu PŚ odczytano list gratulacyjny od premier Ewy Kopacz. Szefowa rządu przypomniała, że zgodnie ze Strategią „Europa 2020”, Unia Europejska opracowała politykę na rzecz badań naukowych i innowacyjności, która zakłada przekształcenie unijnej gospodarki, w gospodarkę opartą na wiedzy. „To ogromna szansa, zwłaszcza dla uczelni technicznych(…) Jestem przekona, że skuteczne połączenie prac badawczo-rozwojowych z biznesem będzie stanowić nieoceniony wkład dla rozwoju gospodarczego naszego kraju” – napisała Kopacz.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś podkreślił w swoim wystąpieniu, iż PŚ to bardzo dobra i świetnie funkcjonująca uczelnia. „To właśnie uczelnie wyższe jak Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach stają się centrum tworzenia kreatywnego regionu i miasta. To dzięki funkcjonowaniu takich uczelni ten region staje się regionem, który nazywamy innowacyjnym, twórczym, pozwalającym na tworzenie nowej rzeczywistości społecznej i gospodarczej(…)” – mówił profesor.

Politechnika otrzymała nowy sztandar, ufundowany przez samorząd Kielc. Wręczono pamiątkowe statuetki rektora PŚ. Jedną z nich otrzymał absolwent uczelni, biznesmen Michał Sołowow – jeden z największych polskich inwestorów giełdowych. Większość jego firm ma siedziby w Kielcach.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim.

Powstała 3 czerwca 1965 r., jako Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, utworzona na bazie Ośrodka Studiów dla Pracujących w Kielcach i Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Wcześniej, od 1962 r. w Kielcach funkcjonowało Studium Stacjonarno-Zaoczne krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, a później Ośrodek Studiów Wieczorowych i Zaocznych AGH i Politechniki Krakowskiej.

Rozwój kieleckiej uczelni zaowocował w 1967 r. jej przekształceniem w Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską, a w 1974 r. - w Politechnikę Świętokrzyską.

Uczelnia prowadzi studia w ramach pięciu wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn; Zarządzania i Modelowania Komputerowego.

PŚ kształci ok. 11 tys. studentów na 17 kierunkach i ponad 50 specjalnościach, w ramach trzystopniowych studiów. Posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w siedmiu dyscyplinach, a prawo do habilitowania - w trzech. Zatrudnia ponad 470 nauczycieli akademickich. Uczelnia wypromowała ponad 40 tys. absolwentów.

Bazę uczelni stanowią obiekty usytuowane na terenie 22-hektarowego kampusu w centrum Kielc oraz „małego kampusu” w Dąbrowie k. Kielc – tu swoje obiekty posiada Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Na politechnice funkcjonuje m. i. nowoczesne Centrum Laserowych Technologii Metali – jedyna w Polsce jednostka kształcąca specjalistów technologii laserowych i plazmowych.

W ciągu ostatnich lat Politechnika Świętokrzyska szeroko korzystała z funduszy unijnych – m. in. wyremontowała budynki dydaktyczne i akademiki, wyposażyła laboratoria. Wybudowano nowoczesne audytorium na 600 miejsc oraz energooszczędny budynek zasilany z odnawialnych źródeł energii, w którym swoją siedzibę ma Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024