Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
12.02.2015 aktualizacja 12.02.2015

Prof. Kluszczyński doktorem h.c. Politechniki Świętokrzyskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjalista elektrotechniki oraz automatyki i robotyki, prof. Krzysztof Kluszczyński, otrzymał w środę w Kielcach tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej.

Senat kieleckiej politechniki zdecydował o nadaniu tytułu dla naukowca w uznaniu jego „pozycji w świecie" i uhonorowania "wieloletniej, owocnej współpracy z uczelnią”.

Prof. Kluszczyński, związany zawodowo z Politechniką Śląską w Gliwicach, jest uznawany za wybitnego uczonego, o bogatym dorobku naukowym w dyscyplinach elektrotechnika oraz automatyka i robotyka, w specjalnościach: maszyny elektryczne oraz mechatronika.

W laudacji prof. Antoni Różowicz z Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że poza działalnością naukową, prof. Kluszczyński skutecznie dążył do kształcenia młodej kadry mechatroników, doprowadzając w roku akademickim 2008/2009 do uruchomienia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej kierunku mechatronika - po raz pierwszy w Polsce.

„O znaczeniu, jakie profesor przywiązuje do kształcenia kadr naukowych, świadczy zainicjowanie ponad 15 lat temu i regularnie kontynuowanie międzynarodowych warsztatów doktoranckich” - dodał laudator.

Prof. Kluszczyński dziękował za wyróżnienie m.in. swoim nauczycielom, współpracownikom, przyjaciołom i rodzinie. Zwrócił się także do rektora Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisława Adamczaka.

„Chciałbym z głębokim przekonaniem i olbrzymią wdzięcznością w sercu zapewnić Jego Magnificencję, że Politechnika Świętokrzyska stała się dla mnie od dzisiaj akademickim, drugim domem. (…) To zaszczyt być doktorem honoris causa uczelni, która poprzez (…) nieprzerwany dynamiczny rozwój, (…) stała się naturalną spadkobierczynią wspaniałej, blisko 200-letniej tradycji Szkoły Akademiczno-Górniczej, powstałej (w Kielcach – PAP) z inicjatywy Stanisława Staszica” - podkreślił.

Naukowiec wygłosił wykład poświęcony modelowaniu w technice i w sztuce.

Prof. Krzysztof Kluszczyński urodził się 11 lipca 1950 r. w Brzeszczach. Tytuł magistra inżyniera uzyskał z wyróżnieniem w 1973 r. po studiach na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, na specjalności maszyny i urządzenia elektryczne. W 1978 r. na tej samej uczelni obronił z wyróżnieniem doktorat, a w 1986 r. uzyskał habilitację.

W 1996 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.

Naukowiec zajmuje się teorią maszyn elektrycznych, a w szczególności: analizą zjawisk pasożytniczych w maszynach, analizą maszyn o budowie niesymetrycznej, maszyn w stanach awaryjnych oraz maszyn zasilanych niesymetrycznie i niesinusoidalnie.

W kręgu zainteresowań prof. Kluszczyńskiego są także zagadnienia z zakresu mechatroniki dotyczące niekonwencjonalnych aktuatorów i elementów mechatroniki, złożonych układów automatyki i robotyki, układów z materiałami „inteligentnymi” typu SMART oraz zaawansowanych systemów pomiarowych.

Szczególną pasją naukowca jest humanizacja studiów technicznych, dydaktyka oraz rozwój kierunku mechatronika.

Prof. Kluszczyński od 1999 r. przewodniczy Polskiemu Towarzystwu Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Jest też członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji m.in.: Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Komitetu Teorii Maszyn i Mechanizmów przy Komitecie Budowy Maszyn PAN, członkiem-założycielem International Compumag Society oraz członkiem UNESCO International Centre for Engineering Education.

W 2001 r. rozpoczął współpracę z International Network „Research and Education in Mechatronics” REM, która zrzesza ponad 200 uczelni i firm mających wpływ na rozwój mechatroniki. W 2004 r., we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, organizował V International Workshop REM w Kielcach, w którym uczestniczyli naukowcy z 16 krajów.

Naukowiec wypromował 14 doktorów; był recenzentem 25 rozpraw doktorskich oraz dziecięciu przewodów habilitacyjnych i opiniodawcą w sześciu wnioskach o tytuł profesora. Zorganizował 65 konferencji, sympozjów, seminariów i warsztatów naukowych.

Prof. Kluszczyński jest autorem lub współautorem pięciu monografii i ok. 300 artykułów opublikowanych w polskich i międzynarodowych specjalistycznych magazynach i materiałach konferencyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024