Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
23.12.2014 aktualizacja 23.12.2014

Ruszyły badania dotyczące przewietrzania Krakowa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozpoczęły się badania, których efektem ma być opracowanie modelu przewietrzania Krakowa. Pomiary realizowane będą po raz pierwszy przy pomocy nowoczesnego urządzenia - SODARU (Sound Detection and Ranging).

SODAR umożliwia uzyskanie informacji o przemieszczaniu się wiatru w poszczególnych warstwach atmosfery. Dokonuje on pomiarów dzięki emitowaniu i odbieraniu fal dźwiękowych. Urządzenie wysyła sygnał w górę i zbiera zwrotnie dane o ruchu poszczególnych drobinek przenoszonych wiatrem. Podczas pracy SODAR wydaje dźwięki o wysokich tonach, które dla niektórych osób mogą być nieprzyjemne.

W grudniu do Krakowa dotarła także zakupiona na potrzeby tego projektu automatyczna stacja meteorologiczna mierząca temperaturę, wilgotność, promieniowanie, prędkość i kierunek wiatru.

Pomiary rozpoczęto przy ul. Gronostajowej 7, gdzie zlokalizowany jest ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym miejscu pomiary potrwają do początku stycznia, a następnie będą realizowane w różnych punktach Krakowa.

Projekt "MONIT-AIR" jest realizowany wspólnie przez miasto oraz Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Bardzo ważne jest, żebyśmy wiedzieli, jak przemieszczają się zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i skąd najwięcej ich do miasta napływa. To istotne, byśmy wiedzieli np. gdzie powinna być rozwijana sieć ciepłownicza lub w jakich rejonach należy ograniczyć ruch samochodowy. Na razie prowadzone są pomiary, pierwsze wyniki badań chcemy przedstawić na zaplanowanej wiosną konferencji" – powiedziała PAP dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Wartość projektu wynosi 3 mln 685 tys. zł, z czego dofinansowanie to 3 mln 132,8 tys. zł. W ramach projektu przewidziano m.in.: ocenę warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzację źródeł tzw. niskiej emisji czyli czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców na paliwo stałe.(PAP)

wos/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024