Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
19.03.2013 aktualizacja 19.03.2013

Komputer sam rozpozna owoce i warzywa

Naukowcy opracowali komputerowy system rozpoznawania owoców i warzyw, którego skuteczność sięga 99 proc. Pozwala on bezbłędnie zidentyfikować nie tylko gatunki, ale nawet konkretne odmiany i szczepy np. jabłek, śliwek, gruszek czy melonów.

Twórcy aplikacji mają nadzieję, że znajdzie ona wiele praktycznych zastosowań m.in. w rolnictwie, przemyśle żywieniowym i handlu.

Shiv Ram Dubey i Anand Singh Jalal z Uniwersytetu w Mathurze (Indie) opracowali automatyczny system przetwarzania obrazu, który nie tylko błyskawicznie potrafi odróżnić np. pomarańcze od cytryn, ale też ma zdolność określenia do jakiej konkretnie odmiany należą badane warzywa i owoce. Technologia charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością. Jak podkreślają jej twórcy, może być wykorzystywana m.in. do sortowania i pakowania owoców oraz warzyw. Innym miejscem jej zastosowania mogą być supermarkety, w których mogłaby przyspieszać realizację transakcji przez klientów i wyeliminowałaby konieczność wprowadzania różnych oznaczeń dla produktów występujących w kilku odmianach.

Jak działa ten nowatorski system? Przed zintegrowaną z komputerem kamerą umieszczane są warzywa lub owoce w dowolnej ilości i konfiguracji. Po zrobieniu zdjęcia program automatycznie usuwa tło i analizuje obraz, który pozostał. Po chwili na ekranie pojawiają się nazwy prezentowanych gatunków oraz konkretnych odmian wraz z krótkimi opisami.

„Już wcześniej podejmowano próby tworzenia systemów rozpoznawania owoców, jednak wszystkie one działy w oparciu o dwie zmienne: kolor i kształt badanego produktu. Okazywały się zawodne, gdyż na zdjęciu różne owoce mogą mieć bardzo podobny kolor i kształt - opowiadają autorzy pracy. - Nasz system jako pierwszy uwzględnia jeszcze trzecią cechę - rozmiar - co znacząco zwiększa dokładność rozpoznawania”.

Testy wykazały, że program pozwala poprawnie zidentyfikować 99 na 100 prezentowanych owoców i warzyw, niezależnie od ich ilości, ułożenia oraz natężenia światła.

Naukowcy mają nadzieję, że w kolejnym etapie prac uda im się wzbogacić swoje oprogramowanie o funkcje wykrywania skaz na warzywach i owocach - np. pleśni, zasinień i innych uszkodzeń - co pozwoli na automatyczne usuwanie produkty o niższej jakości z linii produkcyjnej.

kap/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024