Konkurs Instytutu SETI na nazwy nowych księżyców Plutona | Nauka w Polsce

Konkurs Instytutu SETI na nazwy nowych księżyców Plutona

Instytut SETI ogłosił konkurs na nazwy dla dwóch księżyców Plutona odkrytych w latach 2011-2012. Do 25 lutego można wybrać nazwy z zaproponowanej listy albo zasugerować własną.

Zdjęcia wykonane w latach 2011 i 2012 za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pozwoliły na odkrycie dwóch nieznanych wcześniej księżyców Plutona. Na razie posiadają oznaczenia P4 oraz P5, ale nadeszła pora na nadanie im nazw słownych.

Planeta karłowata Pluton ma pięć znanych księżyców. Największy – Charon – znany jest od 1978 roku. W 2005 roku odkryto dwa dalsze satelity, które otrzymały nazwy Hydra oraz Nix. Później do grona satelitów Plutona dołączyły też P4 o średnicy szacowanej na od 13 do 34 km oraz P5 o średnicy pomiędzy 10 a 24 km.

Zgodnie z tradycją księżyce Plutona otrzymują nazwy wywodzące się z greckiej lub rzymskiej mitologii i są związane z mitami o Hadesie (grecki odpowiednik rzymskiego Plutona) i podziemnym świecie zmarłych.

Instytut SETI przygotował listę imion, z których można wybrać naszym zdaniem najlepsze. Oto imiona kolejności alfabetycznej (pozostawiamy oryginalną pisownię, bez zastosowania spolszczeń): Acheron, Alecto, Cerberus, Elysium, Erebus, Eurydice, Hekate, Hercules-Heracles, Hypnos, Lethe, Melinoe, Obol, Orpheus, Orthrus, Persephone, Styx, Sisyphus, Tantalus, Tartarus, Thanatos, Vulcan.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej www.plutorocks.com. Można na niej także zaproponować własną nazwę. Termin głosowania mija 25 lutego o godzinie 6.00 polskiego czasu.

Głosowanie i sugestie imion będą wzięte pod uwagę gdy Mark Showalter z zespołem – odkrywcy księżyców P4 oraz P5 – będą proponować Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) nazwy dla księżyców. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera