19.06.2019
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Festiwal Nauki w Jabłonnie - połączenie nauki z kulturą

Fot. Olga Gajda Fot. Olga Gajda

W kilkudziesięciu imprezach – wykładach, prezentacjach naukowych i zabawach uczestniczyli odwiedzający 15 i 16 września Festiwal Nauki w Jabłonnie.

Przybyli na festiwal mogli zapoznać się np. z urządzeniami ułatwiającymi niewidomym komputerowe pisanie (dbając o poprawność ortografii), zapoznawanie się z literaturą piękną i korektę tekstów. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji dla dzieci. Między innymi mogły na własnej skórze przekonać się, jak pobierany jest materiał do zbadania kodu DNA i uczestniczyć w zajęciach w ramach „Szpitala pluszowego misia” – polegających na oswajaniu ich z lekarzem i badaniami.

Po raz pierwszy współorganizatorami festiwalu byli także pracownicy m.in.: Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, a także Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej. Dzięki obecności tych ostatnich zwiedzający mogli obejrzeć np. samochód – więźniarkę, a także dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania systemu dozoru elektronicznego. Chodzi o bransoletki, za sprawą których mniej groźni przestępcy, będąc pod ciągłym nadzorem, mogą odbywać karę na wolności.

Na pomysł organizacji festiwalu w Jabłonnie, który poprzedza Festiwal Nauki organizowany w Warszawie, wpadła Magdalena Grzelecka, dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. "Pierwszy festiwal zorganizowaliśmy w 2003 r., w rok po tym, jak objęłam funkcję dyrektora. Oceniłam, że tak piękny zespół pałacowo-parkowy w posiadaniu PAN powinien być częściej wykorzystywany. W efekcie oprócz naukowych konferencji, już po raz dziesiąty odbył się Festiwal Nauki, podczas którego w sposób popularny i łatwy naukowcy mogą zaprezentować to, czym się zajmują" – mówi dyrektor.

Jubileuszowy festiwal zgromadził 50 wystawców i blisko 2 tys. zwiedzających gości. Swój dorobek naukowy przedstawiali naukowcy m.in. z: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Festiwal w Jabłonnie odbywa się rokrocznie w trzeci weekend września. W ocenie dyrektor Grzeleckiej, festiwal pięknie wpisał się nie tylko w legionowsko-jabłonowski pejzaż. Na imprezę przyjeżdża także wielu warszawian. "To miejsce dobrze się kojarzy. Kojarzy się z nauką, wiedzą oraz przyjazną atmosferą dla każdego, kto tutaj przychodzi i chce dowiedzieć się o różnych dziedzinach nauki oraz urządzeniach" – uważa dyrektor.

"W tym roku po raz pierwszy próbujemy połączyć 2 imprezy w jednym czasie, czyli Festiwal Nauki ze spotkaniami z muzyką. Na weekendowe popołudnia i wieczory zaplanowaliśmy kilka koncertów. Jeden z nich poświęcony był Bognie Sokorskiej, polskiej sopranistce koloraturowej (zm. w 2002 r.). Zwieńczeniem tych występów będzie koncert zatytułowany +Miłość to niebo na ziemi+" – dodaje.

PAP - Nauka w Polsce, Olga Gajda

Copyright © Fundacja PAP 2019