19.06.2019
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Piknik naukowy hucznym początkiem Lubelskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Widowiskowe wybuchy, testowanie działania okularów przeciwsłonecznych czy usuwanie rdzy za pomocą ultradźwięków - to niektóre z niemal stu atrakcji niedzielnego Pikniku Naukowego w Lublinie, który był częścią rozpoczynającego się w weekend IX Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W ramach Pikniku Naukowego, można było m.in. zrozumieć, jak fermentuje piwo czy jogurt, przekonać się, dlaczego owady nartniki umieją sunąć po powierzchni wody oraz zobaczyć, jak różnie wyglądają szczepy bakterii wyhodowane z różnych źródeł, np. z łazienki, z buta czy … z ludzkiego oddechu.

Piknik był częścią Lubelskiego Festiwalu Nauki, który zainaugurowano w sobotę i który potrwa do 21 września. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Nauka – Wiedza – Mądrość”, a koordynowana jest przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

„Od poniedziałku do piątku w instytutach i uczelniach Lublina, Dęblina, Puław, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Stalowej Woli zaplanowaliśmy 1000 różnych projektów, dla odbiorców z wszystkich grup wiekowych” - mówił w rozmowie z PAP wicedyrektor komitetu organizacyjnego Lubelskiego Festiwalu Nauki, dr Andrzej Zykubek.

Dodał, że festiwal nauki to tak naprawdę zabawa z nauką. „Chcemy pokazać, że nauka jest czymś pasjonującym, że jest fajna. Chcemy uchylić rąbka tajemnicy, pokazać, co się skrywa w laboratoriach, bo my te laboratoria otwieramy na tydzień. Przychodzą do nas młodzi, ciekawi ludzie. Mamy nadzieję, że to są przyszli naukowcy - oby polscy nobliści” - stwierdził Zykubek.

Naukowiec podkreślił też, że oprócz popularyzacji wiedzy, festiwal nauki to znakomita platforma porozumienia lubelskich uczelni. Dzięki temu, że uczelnie otwierają się i pokazują, co się w nich dzieje, powstają m.in. wspólne projekty i pomysły dotyczące badań. „W ten sposób pokazujemy, że Lubelszczyzna to nie tylko piękna kraina pod względem geograficzno-przyrodniczym, ale również pod względem intelektualnym. Pokazujemy, że jesteśmy z siebie dumni i że to nie jest żadna Polska B czy C”

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w niemal 100 obiektach w Lublinie, Puławach, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Stalowej Woli. W ramach festiwalu przewidziano blisko 3 tys. godzin wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, doświadczeń i warsztatów, a także ponad 100 projektów (w tym np. spektakle, koncerty czy wystawy).

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019