20.06.2019
PL EN
06.08.2012 aktualizacja 06.08.2012

Małe turbiny wiatrowe powodują zmniejszenie populacji nietoperzy

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Badania Uniwersytetu w Stirlingu wykazały, że małe turbiny wiatrowe powodują spadek liczby nietoperzy i ich aktywności w odległości 20 metrów od ich siedlisk.

Nowe badania sugerują, że duża popularność małych turbin wietrznych może być powodem zmniejszenia o połowę liczby nietoperzy. Badania, przeprowadzone w dwudziestu miejscach występowania tych ssaków w Wielkiej Brytanii, odnotowały spadek aktywności tych zwierząt o 54 procent.

Badania Uniwersytetu w Stirlingu, finansowane przez Trust Leverhulme, sprawdzały wpływ turbin na aktywność ptaków i dwóch gatunków nietoperzy. Kirsty Park, która kierowała zespołem badawczym, powiedziała, że redukcja poziomu dwutlenku węgla jest ważna, ale musimy także rozumieć konsekwencje technologii odnawialnych źródeł energii w stosunku do ochrony przyrody.

"Obecnie wytyczne dotyczące rozmieszczenia i instalacji nowych małych turbin wiatrowych są bardzo ograniczone, więc nasze wyniki będą źródłem cennych informacji i mogą pomóc w stworzeniu sensownych wskazówek" - twierdzi Park - "na razie zalecamy, by turbiny powstawały w odległości 20 metrów od siedlisk. To pomoże nam maksymalizować korzyści z odnawialnych źródeł energii, jednocześnie minimalizując potencjalne negatywne skutki dla przyrody."

Mikroturbiny instalowane są głównie do użytku domowego i na farmach. Wzrost ich popularności jest związany z programami wsparcia finansowego dla osób, które decydują się na używanie "zielonej elektryczności". (PAP)

kkt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019