18.08.2019
PL EN
18.05.2012 aktualizacja 18.05.2012

Nauka w pobliżu sopockiego molo

PAP © 2012 PAP © 2012

M.in. o zajęcia starożytnych sopocian, o małych i dużych zwierzętach Zatoki Gdańskiej, o chemicznych badaniach morza będzie można się dowiedzieć 26 maja w czasie Sopockiego Pikniku Naukowego.

M.in. o zajęcia starożytnych sopocian, o małych i dużych zwierzętach Zatoki Gdańskiej, o chemicznych badaniach morza będzie można się dowiedzieć 26 maja w czasie Sopockiego Pikniku Naukowego.

Piknik odbywa się w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Będzie miał miejsce w pobliżu sopockiego molo. Podczas imprezy prezentować się będą sopockie instytucje naukowe. Muzeum Sopotu przedstawi wystawę „Sport w Sopocie” a Grodzisko Sopot zorganizuje warsztaty i pokaże zajęcia starożytnych sopocian. Instytut Budownictwa Wodnego zaprezentuje problemy ekologii w systemach wodnych i problemy energetyki, zaś Stacja Ornitologiczna z Gdańska przedstawi ptaki Bałtyku. Na stoisku Oceanarium będzie można podziwiać zwierzęta Zatoki Gdańskiej (nie tylko ryby, ale i małże, krewetki, lasonogi).

Poza tym na 10 stoiskach Instytutu Oceanologii zobaczymy realizację programu SatBałtyk, który ma umożliwić satelitarną kontrolę ekologii Bałtyku, poznamy problemy badań arktycznych i zagadnienia oddziaływania morza i atmosfery, a także wirtualny model Bałtyku.

Uczestnicy pikniku będą mogli zapoznać się z zainstalowaną na molo automatyczną stacją pomiarową. Stacja ta pozwala na ocenę eutrofizacji morza - a więc jego zasobności w substancje, którymi odżywiają się organizmy. Na stoiskach prezentowane będą możliwości chemicznych badań morza, a także badania genetyki i fizjologii zwierząt morskich. Młodzi paleontolodzy poprowadzą poszukiwania skamielin na sopockiej plaży, a odwiedzający będą mogli wziąć udział w badaniach ankietowych na temat wiedzy o morzu i plaży.

Z kolei Centrum Techniki Morskiej pokaże budowę inteligentnych układów detekcji odległości i koloru przy pomocy zestawów Lego Mindstorms. Osobnym wydarzeniem będzie prezentacja przez podróżnika Romualda Koperskiego zbudowanego właśnie kajaku oceanicznego, którym zamierza on w przyszłym roku przepłynąć Ocean Spokojny. Globtroter chce wystartować z Władywostoku, a skończyć w San Francisco, po drodze prowadząc badania medyczne i ekologiczne.

Impreza będzie się odbywać na sopockim Placu Zdrojowym od g. 10 do 17.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019