20.05.2019
PL EN
18.02.2019 aktualizacja 18.02.2019

Małopolskie/ Powstanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 18 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini k. Krakowa. Nowe laboratorium będzie służyło prowadzeniu prac naukowo-badawczych na rzecz podmiotów komercyjnych.

Inwestycja, która zakończy się pod koniec 2021 roku, otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 8 mln zł.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów działań zarządu województwa.

„Wsparcie Centrów Transferu Wiedzy, jakim jest +Miękinia+, jest tego najlepszym przykładem. To daje solidne podwaliny dla prowadzenia prac badawczo – rozwojowych na rzecz wykorzystania zrównoważonej energii” - zaznaczył wicemarszałek.

Na terenie centrum w Miękini powstanie pięć jednostek badawczych: laboratorium odnawialnych źródeł, poszanowania energii i środowiska, laboratorium sorbentów mineralnych, laboratorium radioizotopowych analiz środowiskowych, laboratorium badawcze iLab - jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań - oraz akredytowane laboratorium hydrogeochemiczne.

Władze województwa zaznaczyły, że Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia” to kolejny krok w rozwoju Centrów Transferu Wiedzy, które wspomagają środowiska naukowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i wspierają transfer wiedzy do przedsiębiorstw.

Małopolska – podkreślił Smółka - znajduje się w czołówce pod względem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do całego kraju. Dostarcza 9 proc. produkcji energii pierwotnej. Głównymi źródłami OZE w Małopolsce są elektrownie wodne i geotermia, a niewielki procent stanowi biomasa. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ pad/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2019