20.05.2019
PL EN
14.05.2018 aktualizacja 14.05.2018

Mózgi tancerzy reagują na muzykę szybciej, niż mózgi muzyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Profesjonalni tancerze reagują na zmiany w muzyce szybciej, niż profesjonalni muzycy. Funkcje mózgu tancerzy różnią się także podczas długotrwałego słuchania muzyki - wynika z badania szwedzkich naukowców.

O odkryciu poinformowano na stronie internetowej Uniwersytetu w Helsinkach (https://www.helsinki.fi/en/news/health/dancers-brains-react-quickly-to-changes-in-music-and-display-brain-frequencies-linked-to-emotion-and-memory-processes).

W ramach swojej rozprawy doktorskiej psycholożka Hanna Poikonen opracowała metody ułatwiające zrozumienia procesów, jakie taniec generuje w korze mózgowej człowieka. Następnie porównała funkcje mózgu profesjonalnych tancerzy i profesjonalnych muzyków z mózgami osób bez doświadczenia w tańcu czy muzyce.

Okazało się, że aktywność mózgu tancerzy różniła się od aktywności mózgu muzyków oraz osób z grupy kontrolnej. Było to szczególnie zauważalne podczas nagłych zmian w muzyce, długotrwałego słuchania muzyki i oglądania spektaklu tańca audiowizualnego.

„Mózgi tancerzy reagowały szybciej na zmiany w muzyce, a zmiany te były widoczna jako odruchy, czyli jeszcze zanim tancerz zdał sobie z nich sprawę na bardziej świadomym poziomie” - opowiada Poikonen.

„Odkryłam również, że mózgi tancerzy wykazują silniejszą synchronizację na niskich częstotliwościach theta (jeden z rodzajów fal mózgowych, występujący głównie podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnych marzeń sennych, intensywnych emocji, odczuwania silnego bólu - przyp. PAP). A synchronizacja theta jest powiązana z procesami emocji i pamięci, które są kluczowe dla wszystkich interakcji interpersonalnych i samozrozumienia” - dodaje badaczka.

Jak mówi, wyniki te potwierdzają wcześniejsze odkrycia wskazujące, że kora słuchowa i ruchowa tancerzy rozwija się w wyjątkowy, niespotykany u innych grup, sposób.

W badaniu Poikonen wykorzystała zmodyfikowane przez siebie metody EEG. Użyła potencjałów wywołanych (ERP) w celu zbadania wpływu szybkich zmian w muzyce na mózg w krótkim czasie oraz zmian w synchronizacji fazowej między dwoma kanałami elektrod podczas badania dynamiki korowej w czasie obserwacja tańca i muzyki w dłuższej perspektywie czasowej.

„Metody te można również zastosować do oszacowania skuteczności i opracowania nowych technik terapii ekspresyjnych, takich jak terapia tańcem. Mogą one stanowić część holistycznego planu leczenia dla takich stanów, jak choroba Parkinsona, demencja, autyzm oraz zaburzenia związane z bólem i nastrojem” - mówi autorka badania. (PAP)

kap/zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019