Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
01.12.2017 aktualizacja 01.12.2017

Kopia kaplicy grobowej faraońskiego dostojnika na wystawie w Warszawie

Naturalnej wielkości makietę kaplicy grobowej egipskiego wezyra Merefnebefa, który służył na dworze dwóch faraonów Teti i Userkare ponad 4,2 tys. lat temu będzie można obejrzeć od 8 grudnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Na wystawie "Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebef i jego odkrywca" będzie można zapoznać się z jednym z najważniejszych odkryć misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Sakkarze w Egipcie - poinformowało CAŚ w przesłanym PAP komunikacie.

To znalezisko w postaci grobowca należącego do wezyra (wysokiego urzędnika faraońskiego) Merefnebefa, który służył na dworze dwóch królów: Teti i Userkare (ok. 2305-2276 r. p.n.e.). Wystawę zorganizowano z okazji 30 rocznicy rozpoczęcia prac misji i 20-lecia od odkrycia grobowca Merefnebefa.

Głównym elementem wystawy jest naturalnej wielkości makieta kaplicy grobowej Merefnebefa. Grobowiec tego faraońskiego urzędnika składał się z trzech części: długiego na kilkanaście metrów szybu grobowego wykutego w skale zakończonego dużą komorą grobową; również wykutej w skale dolnej kaplicy, z bogatą reliefową dekoracją; oraz wzniesionej nad nią ceglanej mastaby, przy której umieszczono dodatkowe miejsce kultu pośmiertnego.

Ściany oryginalnej kaplicy są dekorowane polichromowanymi reliefami, przedstawiającymi między innymi sceny z życia egipskiego dostojnika, jak również jego burzliwe życie rodzinne.

"Unikatowe płaskorzeźby i malowidła dekorujące ich ściany należą nie tylko do arcydzieł sztuki, lecz także stanowią cenne źródło historyczne, rzucające nowe światło na jeden z +ciemnych okresów+ państwa faraonów, które po raz pierwszy zaczyna chylić się wówczas ku upadkowi z powodu osłabienia władzy centralnej” – opisywał wnętrze m.in. grobowca Merefnebefa prof. Karol Myśliwiec.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, grobowiec jest niedostępny dla zwiedzających i nie ma planów jego udostępnienia. Dlatego obejrzenie kaplicy na wystawie będzie jedyną możliwością zapoznania się ze scenami przedstawionymi na jej ścianach.

Oprócz makiety będzie można zobaczyć ekspozycję przedstawiającą historie polskich badań w Sakkarze oraz egipskie zwyczaje pogrzebowe. Wystawa będzie wzbogacona o zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, które nie były do tej pory pokazywane oraz o kopie znalezisk z cmentarza dostojników w Sakkarze, które wykonali pracujący w polskiej misji konserwatorzy.

Odkrycia grobowca Merefnebefa dokonała ekspedycja kierowana przez wieloletniego kierownika misji - prof. Karola Myśliwca. Naukowiec jest laureatem tzw. polskiego Nobla, czyli nagrody przyznawanej wybitnym uczonym przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe.

Ekspozycje przygotowały CAŚ UW we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym oraz Polsko-Egipską Misją Archeologiczną Sakkara. Jej kuratorem jest dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz - obecny kierownik misji. Wystawa będzie czynna do 31 marca 2018 r.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024