Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.11.2017 aktualizacja 10.11.2017

Nowoczesną prototypownię otwarto na Politechnice Gdańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Całodobową prototypownię ProtoLab, wyposażoną w nowoczesne urządzenia do testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) otwarto w czwartek na Politechnice Gdańskiej. To pierwsza taka uczelniana prototypownia w Pomorskiem.

Operatorem ProtoLabu jest spółka celowa Politechniki Gdańskiej Excento, która realizuje projekt e-Pionier, współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

„ProtoLab jest takim miejscem - wzorowanym m.in. na doświadczeniach fińskich, gdzie jest tzw. Design Factory – w którym osoby, które chcą przygotować jakieś prototypy wymyślonych przez siebie rozwiązań, w szczególności w obszarze ICT, mogą przyjść i sprawdzić te pomysły na profesjonalnym sprzęcie” – wyjaśnił dziennikarzom prezes Excento, Krzysztof Malicki.

Z ProtoLabu mogą korzystać bez nadzoru i przez 24 godziny na dobę studenci, pracownicy naukowi PG oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach e-Pionier. Jednocześnie będzie mogło w nim pracować do 25 osób.

„Ważne jest, że do ProtoLabu będą mogli przychodzić studenci ze wszystkich wydziałów. To pomoże łączyć nam ludzi o różnych specjalnościach, a w firmach tak przecież właśnie jest, że pracują w nich ludzie o różnych zawodach” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG, prof. Piotr Dominiak.

W ProtoLab znalazły się m.in. profesjonalne stanowiska do projektowania i wykonywania obwodów PCB, testowania elektroniki i oprogramowania, czy projektowania i wykonywania elementów automatyki i mechaniki. Prototypownię wyposażono także w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło również stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarki 3D.

Użytkownicy ProtoLab będą mieli również dostęp do najnowszych technologii pomiarowych, wykorzystywanych chociażby w fabrykach samochodów Tesla w USA.

Celem projektu „e-Pionier – wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” jest rozwiązywanie istotnych problemów społeczno-gospodarczych w formule zbliżonej do zamówień przedkomercyjnych.

Projekt o wartości prawie 14,4 mln zł współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, wkład funduszy europejskich wynosi ponad 11,5 mln zł.(PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Robert Pietrzak

 

rop/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024