12.12.2018
PL EN
31.10.2017 aktualizacja 31.10.2017

Polscy naukowcy pracujący za granicą spotkają się w Cambridge

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polscy naukowcy, którzy pracują za granicą, spotkają się w Wielkiej Brytanii. 3 i 4 listopada w Cambridge odbędzie się konferencja "Science Polish Perspectives". To okazja do integracji dla uczonych, którzy wybrali karierę poza krajem.

Od 2012 r. każdej jesieni grono polskich naukowców, którzy pracują za granicą spotyka się w Cambridge lub Oksfordzie, aby rozmawiać o swoich doświadczeniach - nie tylko naukowych, ale i życiowych - związanych z zagraniczną karierą badawczą.

Konferencja jest interdyscyplinarna - prezentują się podczas niej badawcze z dziedzin takich jak genetyka, historia, astrofizyka czy inżynieria materiałowa. Aby ich prelekcje mogły być zrozumiane przez wszystkich uczestników, przyjęto więc, że wystąpienia mają mieć formę popularnonaukową - taką jak np. na konferencjach typu TED.

Wykłady odbywają się po angielsku, w konferencji mogą więc wziąć udział uczeni z innych krajów, którzy chcą nawiązać kontakty z polskimi badaczami i poznać ich osiągnięcia.

Podczas wykładów i warsztatów uczestnicy konferencji mają więc okazję posłuchać o najnowszych osiągnięciach w rozmaitych dziedzinach nauki, a w przerwach - mogą nawiązywać kontakty z innymi polskimi badaczami, którzy wybrali karierę naukową poza krajem. Bo głównym celem konferencji z cyklu "Science: Polish Perspectives" (SPP) ma być integracja środowiska polskich naukowców mieszkających za granicą.

W tym roku w programie imprezy znalazł się wykład prof. Marii Kwiatkowskiej z Oksfordu, która opowie, czy można zaufać robotom. Z kolei prof. Victor Tybulewicz z Francis Crick Institute oraz z Imperial College of London przybliży temat badań genetycznych nad zespołem Downa. Dr Magda Bieńko ze szwedzkiego Karolinska Institutet z kolei opowie o poznawaniu organizacji genomu. A dr Natalia Nowakowska z Oksfordu przybliży swoje badania dotyczące dynastii Jagiellonów.

W ramach SPP 2017 w Cambridge uczestnicy konferencji będą mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, między innymi organizowanymi przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej czy Black Pearls VC - firmę venture capital z Polski, która przybliży młodym naukowcom świat biznesu. W ramach warsztatów poprowadzonych przez Boston Consulting Group, uczestnicy wcielą się w zespół zarządzający miastem przyszłości, by sprostać wyzwaniom czekającym na ich drodze. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta kolacja w Fitzwilliam College.

Obie konferencje są organizowane przez wolontariuszy Fundacji Polonium, założoną przez organizatorów poprzednich edycji SPP. Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Polonium: www.poloniumfoundation.org stronie SPP: www.sciencepolishperspectives.org oraz profilu Science: Polish Perspectives na Facebooku.

Poza cyklem konferencji "Science: Polish Perspectives" w Wielkiej Brytanii, w różnych miastach europejskich odbywają się też co jakiś czas konferencje SPP Meetup. Do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie i Delft, a w tym roku - w Berlinie.

Jednym z patronów medialnych obydwu konferencji jest serwis Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018