Japońska Agencja Kosmiczna: nie działa zasilanie słoneczne "księżycowego snajpera" | Nauka w Polsce

Japońska Agencja Kosmiczna: nie działa zasilanie słoneczne "księżycowego snajpera"

Sagamihara (Japonia) 2024.01.20. Hitoshi Kuninaka, szef Instytutu Nauk Kosmicznych i Astronautycznych JAXA na konferencji prasowej.

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że jej lądownik SLIM, zwany "księżycowym snajperem", który w piątek wylądował na Księżycu, nawiązał łączność, ale nie działa jego zasilanie słoneczne. Szef JAXA Hitoshi Kuninaka wyjaśnił, że SLIM działa w tej chwili na baterii.

Naszym priorytetem stał się wobec tego transfer danych lądownika na Ziemię - powiedział Kuninaka podczas konferencji prasowej.

SLIM został nazwany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania; miał być pierwszym lądownikiem, który byłby w stanie wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Jak wyjaśnia Reuters, potwierdzanie, czy SLIM osiągnął ten cel może potrwać miesiąc.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu, ma też ambicje, by rozwijać swój program kosmiczny we współpracy z USA. JAXA zamierza za kilka lat wysłać na Księżyc astronautę w ramach programu NASA Artemis.

Dane zebrane przez SLIM mają zostać wykorzystane właśnie w projekcie NASA Artemis, który prócz wysłania astronautów na Księżyc zakłada też zbudowanie tam bazy.

SLIM wypuścił dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które mają rejestrować działanie lądownika. (PAP)

fit/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera