żmije | Nauka w Polsce
Zakopane, 13.04.2024. Turyści odpoczywają na Sarniej Skale w Tatrach, 13 bm. (aldg) PAP/Grzegorz Momot

Tatry/ Na szlakach pojawiają się żmije

Wyjątkowo ciepły początek kwietnia, sprawił, że na tatrzańskich szlakach możemy spotkać jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju – radzi przyrodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Nie takie nietowarzyskie – węże lubią wspólne wygrzewanie się

    Węże wspólnie wygrzewają się w słońcu i dzielą ze sobą miejsca sprzyjające termoregulacji, a nie – jak sądzono wcześniej – rywalizują o takie mikrosiedliska. Społeczne zachowania z pozoru samotnych i nietowarzyskich łuskonośnych opisali polscy herpetolodzy.

  • Bieszczady/ Żmije szukają zimowisk

    Żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania zaczynają, gdy temperatura powietrza przez dłuższy okres utrzymuje się na poziomie około 5-7 st. C" – powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

  • PAP © 2015 / Tomasz Wojtasik
    Życie

    Bieszczady/ Na przełomie kwietnia i maja częściej można spotkać żmije

    W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, na przełomie kwietnia i maja częściej niż zwykle można spotkać żmije. Gady te mają wtedy okres godowy.

  • Życie

    Żmije szukają zimowisk; wkrótce zasną

    Żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. Poszukiwania rozpoczynają, gdy temperatura powietrza spada do 5-7 st. C. W norach i jamach położonych na głębokości od 50 cm do 2 m zapadną w zimową hibernację, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera.

  • Na przełomie kwietnia i maja okres godowy żmij na Podkarpaciu

    Na przełomie kwietnia i maja, częściej niż zwykle, w lasach Podkarpacia można spotkać żmije. Gady te mają wtedy okres godowy – poinformował we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.