polskie noble | Nauka w Polsce
Prof. Stanisław Penczek (P) z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, prof. Jerzy Jedlicki (C) z Instytutu Historii PAN w Warszawie oraz prof. Kazimierz Rzążewski (L) z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie zostali laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2015, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. Laureaci odebrali statuetki i czeki na 200 tys. zł. podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim. Fot. PAP/Rafał Guz 02.12.2015

Wręczono Nagrody FNP, tzw. polskie Noble

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), zwane też czasem „polskimi Noblami” wręczono w środę w Warszawie trzem naukowcom. Otrzymali je Stanisław Penczek, Kazimierz Rzążewski i Jerzy Jedlicki. Nagroda wynosi 200 tys. zł.

  • Nagrodzeni, od lewej: prof. Iwo Białynicki-Birula, Jan Szczucki (który odebrał nagrodę w imieniu ojca profesora Lecha Szczuckiego), prof. Karol Grela i prof. Tomasz Goslar, podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Rafał Guz 03.12.2014

    Polskie Noble wręczone; minister nauki: czas na dyskusję o PAN

    Czas na dyskusję o przyszłości Polskiej Akademii Nauk - oświadczyła minister nauki Lena Kolarska-Bobińska podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (zwanych polskimi Noblami), odnosząc się do sugestii jednego z laureatów nagrody.

  • Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoje nagrody

    Profesorowie: Andrzej K. Tarkowski, Sylwester Porowski, Marek Żukowski i Jan Woleński zostali tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wysokość nagrody, przyznawanej już po raz 22., wynosi 200 tys. złotych.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.