Fot. Adobe Stock

Tajlandia/ Nadzwyczajny zakwit planktonu zabija morskie zwierzęta, naukowcy obwiniają zanieczyszczenie i zmiany klimatu

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Plankton jest odporny na brak składników odżywczych

    Fosforany w wodach powierzchniowych oceanu stanowią ważny czynnik wzrostu i dywersyfikacji planktonu. Naukowcy stworzyli mapę rozmieszczenia tych związków w oceanach i uznali, że fitoplankton jest odporniejszy na niedobory składników odżywczych, niż do tej pory uważano - informuje pismo„Science Advances”.

  • Świat

    Zmiany klimatu to również więcej rtęci w planktonie

    Na skutek zmian klimatycznych może nastąpić siedmiokrotne zwiększenie zawartości metylortęci w zooplanktonie żyjącym w morzach i jeziorach - alarmują szwedzcy naukowcy w piśmie "Science Advances".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Księżyc rządzi migracją arktycznego planktonu

    Podczas arktycznej nocy mikroskopijne organizmy migrują, kierując się zmianami jasności księżycowego światła - informuje pismo „Current Biology”.

  • Fot. PAP/EPA/ DEAN LEWINS 10.01.2012

    Plankton morski - motorem powstawania chmur

    Dla tworzenia jasnych chmur na niebie, odbijających więcej promieni Słońca ku niebu, ważny może być morski plankton. Wyniki badań dotyczących Oceanu Południowego przedstawiono w "Science Advances".

  • Będzie coraz mniej planktonu

    Ilość fitoplanktonu i zooplanktonu może spaść odpowiednio o 6 i 11 proc. przed końcem obecnego wieku w wyniku ocieplania się wód oceanicznych - alarmują naukowcy na łamach magazynu "Global Change Biology".

  • Fot. Fotolia

    Badajcie plankton, obywatele!

    Naukowcy wzywają żeglarzy, rybaków i marynarzy z całego świata do włączenia się w obywatelski program badań nad morskim fitoplanktonem – informuje serwis „BBC News/Science”.

  • Oceaniczny plankton może chłonąć nawet dwa razy więcej węgla, niż sądzono

    Modele ilustrujące krążenie dwutlenku węgla w oceanach na Ziemi wymagają korekty – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Irvine i ich współpracownicy piszący w „Nature Geoscience”. Ich zdaniem biliony komórek planktonu, jakie unoszą się blisko powierzchni ciepłych wód na świecie, mają w sobie o wiele więcej węgla, niż dotychczas uważano.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.