Floryda, 25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Członkowie załogi: Amerykanka Peggy Whitson (2P) – dowódczyni, Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski (P) – specjalista, Hindus Shubhanshu Shukla (L) – pilot oraz Węgier Tibor Kapu (2L) – specjalista podczas pożegnania przed startem rakiety Falcon 9 w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 24 bm. czasu amerykańskiego. Kapsuła Crew Dragon ma zabrać czwórkę astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji Axiom-4. (sko) PAP/Leszek Szymański

USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych po ponad 40 latach od wysłania swoich astronautów w kosmos – skomentował w środę amerykański dziennik „Washington Post” po starcie misji Ax-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.

  • 25.06.2025  EPA/JAGADEESH NV
    Świat

    Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

    Start misji kosmicznej Ax-4 odbił się szerokim echem również w państwach, których obywatele znaleźli się na pokładzie kapsuły Dragon, przede wszystkim w Indiach i na Węgrzech. To drugi raz, kiedy kraje te wysyłają swoich astronautów w kosmos, widząc w tym dla siebie dużą szansę.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Węgry/ 2019 rok był najcieplejszy od 1901 roku

    Ubiegły rok był na Węgrzech najcieplejszy od 1901 roku – poinformował w środę Krajowy Urząd Meteorologiczny. W skali całego roku średnia temperatura wynosiła 12,19 stopnia C, co o 1,87 stopnia przekracza normę z trzech ostatnich pełnych dekad (1981-2010).

  • Fot. Fotolia
    Wydarzenia

    Węgry/Polsko-węgierska konferencja historyczna na temat okresu 1918-20

    Polsko-węgierską konferencję historyczną „Od radości do dramatu. Lata 1918-1920 w odbiorze polskim i węgierskim” zorganizował w piątek w Budapeszcie Polski Instytut Badawczy i Muzeum (PIBiM).

  • Fot. Fotolia

    Węgry/Ruszają prace nad słownikiem polsko-węgierskim, węgiersko-polskim

    Naukowcy polscy i węgierski przystąpili we wtorek do przygotowywania prac nad nowym wielkim słownikiem polsko-węgierskim i węgiersko-polskim. Dotychczasowy słownik ma już ponad 60 lat i nie ukazywał się od lat 80.

  • Zabytki z epoki brązu na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

    Najpiękniejsze zabytki z epoki brązu, które archeolodzy wydobyli w północno-wschodniej części Węgier można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Wśród 650 eksponatów są gliniane naczynia i zabawki oraz wykonane z brązu miecze, narzędzia i ozdoby.

  • Podsumowanie międzynarodowego projektu badań nieinwazyjnych

    Dobiega końca projekt „Workshop for Reading Past and Present Landscapes In Central Europe” poświęcony powiązaniu klasycznych metod badań powierzchniowych ze współczesnymi możliwościami prospekcji nieinwazyjnej w archeologii. Jego głównym etapem były warsztaty, które odbyły się w październiku ubiegłego roku na Węgrzech.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta

  • Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Przyrodnik: świetliki mogą zniknąć w ciągu kilku dekad

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • Naukowcy znaleźli enzym, który może zatrzymać miażdżycę i cukrzycę

  • Badacz: pocałunek to pozostałość po ostatnim etapie sesji iskania

  • Turcja/ Odkryto dowody najwcześniejszej znanej aktywności człowieka w północnej Mezopotamii

  • Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

Fot. Adobe Stock

Twórczyni harmonogramu misji IGNIS: układanie pracy astronauty to jak gra w Tetris

Układanie harmonogramu pracy astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przypomina grę w Tetris – powiedziała Vivien-Sophie Stotz, która układa harmonogram misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera