Chorzów, 10.03.2024. Zwycięzca 67. Olimpiady Astronomicznej Piotr Jędrzejczyk na gali finałowej LXVII Olimpiady Astronomicznej oraz finału konkursu Direction: Space w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Michał Meissner

Piotr Jędrzejczyk zwycięzcą 67. Olimpiady Astronomicznej

Piotr Jędrzejczyk, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zwyciężył w 67. Olimpiadzie Astronomicznej - przekazał rzecznik Planetarium Śląskim w Chorzowie Jarosław Juszkiewicz. Najlepsza piątka weźmie udział w 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Brazylii.

  • 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
    Wydarzenia

    Chorzów/ 67. Olimpiada Astronomiczna odbędzie się w weekend w Planetarium Śląskim

    21 młodych miłośników astronomii weźmie udział w finale 67. Olimpiady Astronomicznej, która rozpocznie się w weekend w Planetarium Śląskim - przekazał w piątek rzecznik placówki Jarosław Juszkiewicz. Laureaci wezmą udział w 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Rio de Janeiro.

  • fot. Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie

    Uczeń z krakowskiego liceum zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej

    Uczeń z krakowskiego liceum został zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej, która zakończyła się w niedawno zmodernizowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie. Jest to najbardziej prestiżowy polski konkurs astronomiczny dla młodzieży.

  • Fot. Fotolia
    Popularyzacja

    Wystartowała Olimpiada Astronomiczna 2022/2023

    Planetarium Śląskie ogłosiło rozpoczęcie 66. Olimpiady Astronomicznej, w której mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Ta edycja ma charakter szczególny, bowiem finał nastąpi w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a co więcej Polska będzie wtedy też gospodarzem Międzynarodową Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Zakończyła się 65. Olimpiada Astronomiczna

    Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie został zwycięzcą 65. Olimpiady Astronomicznej, której finałowe zawody zakończyły się 13 marca w Chorzowie.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Jakub Wróbel zwycięzcą 64. Olimpiady Astronomicznej

    Uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie Jakub Wróbel zwyciężył w finale 64. Olimpiady Astronomicznej, która zakończyła się w niedzielę w Chorzowie (Śląskie) – poinformowało organizujące rywalizację Planetarium Śląskie.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    W Chorzowie rozpoczyna się 64. Olimpiada Astronomiczna

    Dwudziestu młodych miłośników astronomii weźmie udział w finale 64. Olimpiady Astronomicznej, która rozpoczyna się w Chorzowie – poinformował w piątek rzecznik Planetarium Śląskiego Jarosław Juszkiewicz. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę.

  • Uczeń z Krakowa wygrał olimpiadę astronomiczną

    Licealista z Krakowa, Paweł Zalecki, wygrał finałowe zawody 56. Olimpiady Astronomicznej, które odbyły się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Laureaci olimpiady będą reprezentować Polskę na międzynarodowej olimpiadzie z astronomii.

  • Zdjęcie polskiej reprezentacji na 6. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (uczniowie opiekunowie). Od lewej: F. Ficek, J. Klencki, A. Hamanowicz, P. Kuta, W. Ogłoza, B. Vargas, J.Bucki, M. Szczepański. Źródło: IOAA.

    Sukces Polaków na astronomicznej olimpiadzie w Brazylii

    Za cztery lata na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro będą występować polscy sportowcy. Szlaki przetarli im uczniowie startujący w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej, która właśnie zakończyła się w Brazylii. Polacy odnieśli sukces, zdobywając jeden złoty, jeden srebrny, dwa brązowe medale.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

  • Lasy Europy są poważnie zagrożone

  • USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

Ekstremalna burza geomagnetyczna trwa; naukowcy zaobserwowali kolejne rozbłyski słoneczne klasy X. Istnieje więc możliwość, że zorze jeszcze wystąpią - powiedziała PAP Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.