Dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć. Fot. materiały prasowe konkursu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 2023.

Ekspertka: radioterapia może być bezpieczniejsza

Polscy naukowcy zniszczyli DNA komórki nowotworowej i zablokowali mechanizm jej odbudowy. Łączymy chemioterapię z radioterapią po to, by leczenie było bezpieczniejsze dla człowieka – powiedziała PAP dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć, chemiczka z Uniwersytetu Gdańskiego.

  • źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy z PG pracują nad technologią poprawiającą efektywność radioterapii

    Naukowcy z PG pracują nad technologią poprawiającą efektywność radioterapii - jednej z głównych metod leczenia wielu nowotworów złośliwych. Naświetlania będą mogły być bardziej dokładne, bezpieczne i dostosowane do konkretnego pacjenta - deklarują twórcy metody.

Najpopularniejsze

  • Studenci Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i inscenizacja procesu sądowego (rp/pkus) PAP/Piotr Polak

    Sejm za nowelizacją umożliwiającą studentom prawa zostanie asystentem sędziego

  • Geolog: spośród 34 surowców krytycznych dla UE – 25 jest na Grenlandii

  • 45 lat temu odkryto legendarny wikiński port Truso, porównywany do antycznej Troi albo Atlantydy

  • RCB: w piątek może dojść do wejścia w atmosferę fragmentu chińskiej rakiety

  • Sejm uchwalił nowelizację przywracającą zapomogi dla doktorantów

  • Fot. Adobe Stock

    Nipah - kolejny wirus nietoperzy

  • Francja/ Na wieży Eiffla mają być uwiecznione kobiety-naukowczynie, wśród nich Maria Skłodowska-Curie

  • CNN: wskazówki Zegara Zagłady są najbliżej północy w historii

  • Otyłość i nadciśnienie zwiększają ryzyko demencji

  • Młodzi zakażeni HIV wolą rzadkie zastrzyki niż codzienne pigułki

Warszawa nocą. Źródło: Adobe Stock

W polskim prawie brakuje przepisów dotyczących zanieczyszczenia światłem

W polskim prawie nie ma przepisów dotyczących problemu zanieczyszczenia światłem. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Temat ten trafił bowiem pod obrady dwóch sejmowych podkomisji. Problem dostrzega zarówno resort zdrowia, jak i resort klimatu.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera