Źródło: IGF PAN

Zespół polskich badaczy nie dotarł do lodowca na Spitsbergenie – bo nie ma śniegu

Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat zespół badawczy z IGF PAN i UŚ nie dotarł w okolice Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, gdzie naukowcy mieli badać lodowce – podali PAP uczestnicy tej wyprawy. Powodem jest brak śniegu i brak możliwości podróżowania skuterami śnieżnymi.

  • Fot. Tomasz Wawrzyniak
    Ziemia

    Temperatura wody w rzece na Spitsbergenie rośnie szybciej niż się spodziewano

    Nawet o 6 stopni Celsjusza wzrosła temperatura wody w arktycznej rzece Fuglebekken na Svalbardzie na przestrzeni lat 2005-2022. Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN, którzy badali tę zmienność podkreślają, że aż tak dużych wzrostów się nie spodziewali.

Najpopularniejsze

  • Penelopa i Odyseusz, obraz Johanna Heinricha Wilhelma Tischbeina z 1802 r. Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Historyk: Penelopa nie zawsze była przedstawiana jako wierna małżonka Odysa

  • Biblioteka UW: wolontariusze potrzebni do odczytania rękopisów, których nie rozumie AI

  • Olsztyn/ Miasto chce zbadać największe jezioro, by możliwe było oczyszczenie z moczarki

  • 38 mln lat temu na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny pływały walenie

  • Prof. Pałys dla PAP: nowe rozporządzenie o liście czasopism to krok ku równowadze, ale i eksperyment

  • 16.05.2013. PAP/Michał Walczak

    Neandertalscy dentyści leczyli próchnicę już prawie 60 tys. lat temu

  • Chemikalia obecne w środowisku mogą zakłócać rozwój kości u niemowląt

  • Raport: nie wszystkie produkty ultraprzetworzone szkodzą zdrowiu

  • Zespół policystycznych jajników zmienił nazwę

  • Wirusolog: Ebola nie przenosi się drogą powietrzną

19.06.2023. PAP/Darek Delmanowicz

Zmiana diety żubrów rozregulowuje ich rozród

Stada żubrów coraz częściej zimą migrują z lasów, gdzie odtwarzano ich populacje w przeszłości, na tereny rolnicze, gdzie zamiast suchego siana w miejscach dokarmiania wybierają zielony rzepak. Naukowcy zbadali, jak ta bogata jak na warunki zimowe dieta wpływa na ich biologię, np. terminy rozrodu.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera