Archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego połączyli siły z naukowcami z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. Fot. PWr

Nowe oblicze znanych artefaktów dzięki tomografii komputerowej

Harpun z poroża sarny i kość niedźwiedzia sprzed tysięcy lat zbadali ponownie naukowcy PWr i UWr za pomocą technicznej tomografii komputerowej. Dzięki nowym technikom możemy dowiedzieć się coraz więcej nawet o bardzo starych odkryciach - mówi Nauce w Polsce prof. UWr Tomasz Płonka.

  • Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, facebook.com/mazowiecki.wojewodzki.konserwator.zabytkow

    Mazowieckie/ Podczas prac ogrodowych dziecko i mama znaleźli neolityczną siekierkę

    Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o sensacyjnym znalezisku w Józefowie koło Legionowa. Podczas prac ogrodowych mama i dziecko znaleźli neolityczną siekierkę.

Najpopularniejsze

  • Sumak octowiec, fot. Adobe Stock

    Ogrodnik: bez podstawowej wiedzy o roślinach wprowadzamy coraz więcej gatunków obcych inwazyjnych

  • Naukowcy: aktywność fizyczna wpływa na przebieg starzenia się

  • Analiza: mikrobiota jelitowa może nasilać objawy chorób atopowych

  • Bursztyn intensywnie wykorzystywano na Mazowszu w początkach naszej ery

  • Badaczki: antybiotykooporność jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego

  • Adobe Stock

    Muzeum Nauki w Londynie pokazuje, jak „Star Trek” wpłynął na świat nauki i technologii

  • Chemia gospodarcza nadal zagrożeniem dla dzieci, największym – kapsułki do prania

  • Badania: liczenie kalorii nie wystarczy, trzeba się odżywiać mądrze

  • Rdzenni Amerykanie już 12 tys. lat temu wytwarzali kości do gry

  • USA/ Załoga Artemis II odzyskała łączność po oblocie ciemnej strony Księżyca

Teleskopy sieci POLON; źródło: M. Słonina

Obserwatoria POLSA wspomagają obserwacyjnie misję Artemis II

Sieć teleskopów Polskiej Agencji Kosmicznej śledzi na bieżąco lot astronautów misji Artemis II i dostarcza danych dla NASA. Wraz z firmami z USA i Europy tworzy sieć globalnego wsparcia obserwacyjnego. Dla sieci to ważny sprawdzian i duże doświadczenie - powiedział PAP Mariusz Słonina z POLSA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera