Fot. Fotolia

Polak pracujący dla NASA: Pierwsza misja obrony planetarnej Ziemi DART jednym z największych osiągnięć NASA w 2021 r.

Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami - mówi w rozmowie z PAP dr Kacper Wierzchoś, pochodzący z Lublina 33-letni polski astronom, określający siebie jako "łowcę komet i asteroid".

  • Rysunek ilustruje wykrycie niklu w atmosferze międzygwiazdowej komety 2I/Borisov. W prawej dolnej części pokazano widmo światła komety, nałożone na realne zdjęcie komety wykonane teleskopem VLT pod koniec 2019 r. Linie niklu wskazano pomarańczowymi znacznikami. Źródło: ESO/L. Calçada/O. Hainaut, P. Guzik oraz M. Drahus.
    Kosmos

    Odkryto ciężkie pierwiastki w gazowych otoczkach komet; wśród odkrywców są Polacy

    Żelazo i nikiel w stanie gazowym w otoczkach komet, w tym w jednej spoza naszego systemu planetarnego - wykryli astronomowie. Wśród odkrywców są dwaj naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. O wynikach informują „Nature” oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Najpopularniejsze

  • Dr Katarzyna Groborz i prof. Marcin Poręba. Fot. mat. pras. PWr.

    Badacze z Wrocławia i USA znaleźli drogę do zatrzymania rozpadu umierającej komórki

  • Lodowe obiekty z okolic Neptuna mogłyby zasilić atmosferę Marsa

  • Prof. Klęczar: czasem sami nawet nie wiemy, kiedy myślimy i mówimy Homerem

  • Ekspertka: chemikalia z codziennych produktów mogą zakłócać rozwój układu nerwowego płodu

  • A jednak się kręcą! Cząsteczkowe silniki wirują w świetle słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Leczenie witaminą B3 może zatrzymać rzadką chorobę genetyczną

  • Suche paprocie zmieniały prehistoryczną Europę w ogniste piekło

  • Sposób, w jaki mówią dzieci, może wskazywać ryzyko przyszłych problemów psychicznych

  • Wenus jest aktywna geologicznie

  • Układ pokarmowy pomaga zapamiętywać

Fot. Adobe Stock

Językoznawczyni: nie umiemy bezbłędnie rozpoznawać tekstów generowanych przez AI

Nie ma na razie narzędzi, które pozwalają z całą pewnością rozpoznać, że tekst został stworzony przez duży model językowy – powiedziała PAP dr Karolina Rudnicka. Dodała, że każdy z coraz doskonalszych modeli AI ma własny styl, a częste korzystanie z nich może wpływać na zmiany w ludzkim języku.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera