Duży krok w stronę drukowanej elektroniki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcom udało się dołączyć wysokiej jakości elektryczne przewody do drukowanego plastiku. Może to doprowadzić do powstania mniejszych i oszczędniejszych satelitów, dronów, czujników, medycznych implantów, systemów GPS i innych urządzeń.

Badacze z Rutgers University (USA) wykorzystali impulsy światła o wysokiej energii do łączenia srebrnych nanocząstek w obiektach powstających w drukarkach 3D.

Srebrne nanomateriały wykorzystuje się już m.in. do przewodnika prądu w bateriach słonecznych, ekranach, czy znacznikach RFID.

Naukowcy, oprócz tego, że zdołali dodać obwody do wydruków 3D, to uzyskali materiał o doskonałych parametrach.

„Wiążemy z naszym pomysłem duże nadzieje. Chcemy wykorzystać druk 3D i intensywne pulsy światła do otrzymywania zintegrowanych układów elektronicznych” - mówi prof. Rajiv Malhotra, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Additive Manufacturing”.

Dołączanie elektronicznych układów do struktur drukowanych z polimerów, jak tłumaczą badacze, będzie oznaczało zupełnie nowy sposób wytwarzania różnego typu urządzeń. Dzięki niemu będą mogły np. powstawać mniejsze i bardziej oszczędne satelity (np. tzw. CubeSats), drony, nadajniki, czujniki światła czy ruchu, systemy GPS i różnorodne podzespoły.

Więcej informacji tutaj i tu.

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera