Norwegia/ W grobie sprzed ponad 1700 lat odkryto rzymski kociołek z brązu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W starożytnym kopcu grobowym w środkowej Norwegii archeolodzy odkryli rzymski kociołek z brązu, wykorzystany jako urna pogrzebowa – informuje serwis internetowy Norwegian SciTech News.

Według archeologów grób pochodzi z okresu ok. 150-300 r. n.e. i zawiera ludzkie szczątki poddane kremacji, które umieszczono w metalowym naczyniu z brązu, a następnie przykryto kamienną płytą i ziemią, które utworzyły niewielki kopiec grobowy.

Odkrycia dokonali archeolodzy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim, którzy prowadzą badania terenu na trasie budowy nowej drogi w rejonie Gylland.

Jak poinformowała archeolog Ellen Grav Ellingsen, uwagę badaczy na stanowisku przyciągnęły dwa kopce grobowe, które wstępnie zbadano wykrywaczem metali.

Urządzenie wykazało, że w jednym z odkrytych grobów znajduje się metal i naukowcy podjęli decyzję o rozkopaniu kopca i otwarciu grobu.

Pod kamienną płytą znajdował się nieco zgnieciony kociołek z brązu zawierający spalone ludzkie szczątki.

Naczynia tego rodzaju wytwarzano w okresie rzymskim w Italii oraz w prowincjach Cesarstwa Rzymskiego położonych w rejonie rzeki Ren.

Rzymskie kociołki tego rodzaju dość często trafiały do Skandynawii, gdzie wiele z nich ostatecznie wykorzystano jako urny grobowe, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne.

Według Moe Henriksena, archeologa kierującego pracami wykopaliskowymi w Gylland, w samej Norwegii odkryto wcześniej ok. 50 egzemplarzy rzymskich kociołków tego rodzaju, ale na obszarze środkowej Norwegii ostatniego takiego odkrycia dokonano w latach 60. XX wieku.

Znalezisko w Gylland może świadczyć o wysokim poziomie zamożności mieszkańców okolicy w okresie rzymskim. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera