Ornitolodzy rozpoczynają obrączkowanie ptaków nad Zalewem Siemianówka

Świstunka żółtawa i zniczek. Fot  Akcja Siemianówka
Świstunka żółtawa i zniczek. Fot Akcja Siemianówka

W sobotę ornitolodzy rozpoczną akcję obrączkowania ptaków na skraju Puszczy Białowieskiej nad Zalewem Siemianówka (woj. podlaskie). Akcja potrwa do października. Mogą w niej wziąć udział również wolontariusze.

Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia "Akcja Siemianówka" jest Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, obrączkowanie ptaków potrwa do połowy października.

Jak informują naukowcy, w zeszłym roku ornitolodzy nad Siemianówką zaobrączkowali rekordową liczbę ptaków - 10 430. Wśród nich znalazły się rzadkie świstunki żółtawe, bekasiki, sóweczki, zaobrączkowano też pierwszą w historii "Akcji Siemianówka" kląskawkę. Najczęściej były to jednak rudziki, pierwiosnki oraz bogatki i czyże.

"Ptaki to nie tylko jeden z ciekawszych elementów otaczającej nas przyrody. To grupa zwierząt jednocząca naukowców, przyrodników czy +niedzielnych podglądaczy przyrody+, którzy w pogoni za najrzadszymi gatunkami potrafią przejechać nawet setki kilometrów" - przypomina opiekun sekcji ornitologicznej Koła Naukowego Biologów UwB, dr Krzysztof Deoniziak.

"W tym roku poziom wody jest niski, co na pewno ułatwi chwytanie ptaków wodno-błotnych, czyli siewek, kaczek i tym podobnych. Jednak rekord ponad 10 tys. okazów z zeszłego sezonu ciężko będzie pobić, choć rzecz jasna będziemy się starać" – mówi Samuel Sosnowski, absolwent biologii, podróżnik i ornitolog zaangażowany w akcję obrączkowania ptaków nad Zalewem Siemianówka.

Organizatorzy "Akcji Siemianówka" zachęcają do udziału w akcji pasjonatów przyrody.

"O ile bowiem obrączkowaniem ptaków mogą się zajmować tylko licencjonowani obrączkarze, o tyle w inne obozowe prace, takie jak wyjmowanie złapanych okazów z sieci, mogą włączyć się także ornitologiczni amatorzy" - czytamy w prasowym komunikacie.

Dojazd do obozu w tym roku będzie łatwiejszy ze względu na uruchomione w okresie wakacyjnym połączenie kolejowe na trasie Hajnówka – Siemianówka.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju.

Dodatkowe informacje dostępne są na fanpage`u.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

  • 08.10.2022 Jesienny krajobraz, Przełom Dunajca w Pieninach. PAP/Grzegorz Momot

    Małopolskie/ Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera