Ziemskie bakterie nie mają problemów na orbicie Ziemi

Fot. Fotolia / Andrey Armyagov
Fot. Fotolia / Andrey Armyagov

Naukowcy i wolontariusze pobrali próbki mikroorganizmów obecnych na ciałach sportowców, na pomnikach, w muzeach, szkołach i na pojeździe kosmicznym, po czym wysłali je na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do dalszej hodowli. Jeden z gatunków świetnie odnalazł się w kosmosie.

Mikroorganizmy zebrano we współpracy z wolontariuszami w ramach krajowego projektu MERCCURI, angażującego tzw. naukę obywatelską (ang. citizen science). Projekt MERCCURI polega na współpracy naukowców z UC Davis i członków innych organizacji, m.in. Science Cheerleader, skupiającej obecne i byłe cheerleaderki, rozwijające karierę w zakresie nauk przyrodniczych i matematyki.

O projekcie poinformowano na łamach pisma "PeerJ" (DOI: 10.7717/peerj.1842).

Większość akcji gromadzenia próbek zorganizowały członkinie ruchu Science Cheerleader. Dzięki programowi tysiące osób zaangażowały się w działania dotyczące mikrobiologii, prowadzone później na pokładzie stacji ISS.

Większość zebranych na Ziemi mikroorganizmów można znaleźć również na stacji ISS. Ogromna większość z nich zachowuje się podobnie na Ziemi i w kosmosie - doszli do wniosku prowadzący badania naukowcy z University of California w Davis, którzy wyniki badań przedstawili w publikacji.

Wyjątkiem jest bakteria Bacillus safensis, którą po raz pierwszy wyizolowano z łazika marsjańskiego Mars Exploration Rover w centrum badawczym NASA (Jet Propulsion Laboratory). Z powodów nadal badaczom nieznanych bakteria ta namnażała się w kosmosie o 60 proc. lepiej, niż na Ziemi. Dopiero niedawno oznaczono sekwencję jej genomu. Analiza wyników może pomóc w odpowiedzi na pytanie, dlaczego bakterie z tego szczepu zachowują się w kosmosie odmiennie, niż inne - zaznaczają autorzy projektu.

"Cała masa ludzi pyta nas, po co wysyłamy mikroorganizmy w kosmos" - mówi główny autor badania, mikrobiolog z UC Davis, dr David Coil. - "Zrozumienie tego, jak mikroorganizmy zachowują się w warunkach mikrograwitacji, jest szalenie ważne dla planowania długotrwałych lotów załogowych. Pozwala też ustalić, jak te mikroorganizmy zachowują się w sztucznych (stworzonych przez człowieka) rodzajach środowiska na Ziemi".

"W tym przedsięwzięciu nie chodzi o same badania" - zauważa jedna z autorek badania, założycielka Science Cheerleader, Darlene Cavalier. - "Chodzi o zaangażowanie zwykłych ludzi w badania. Mikroorganizmy, jakie zebrali, zostały zabrane na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Są przedmiotem badań prowadzonych przez mikrobiologów i astronautów. Mamy nadzieję, że to zainspiruje młodzież i dorosłych - tak, że wzrośnie ich świadomość i zaangażowanie w naukę". (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera