Studenci Politechniki Śl. laureatami konkursu na centrum kultury we Florencji

Studenci z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej znaleźli się w gronie laureatów międzynarodowego konkursu na zaprojektowanie centrum kultury we Florencji, zajmując drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny organizacji Start for Talents promuje architekturę wśród młodych projektantów. Ostatnia jego edycja polegała na zaprojektowaniu centrum kultury na placu Largo Pietro Annigoni we włoskiej Florencji oraz jego otoczenia.

Jak podało w środę biuro prasowe gliwickiego magistratu, w ocenianiu jury kierowało się zaleceniami organizatorów konkursu, by ten jeden z głównych placów Florencji z jednej strony stał się miejscem do prezentowania współczesnych wystaw i organizowania imprez, a z drugiej nawiązywał do historycznych korzeni miasta.

Pierwsze miejsce zajęła para studentek z Włoch. Na drugim miejscu znalazł się projekt Karoliny Chodury z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jej pomysł na plac Largo Pietro Annigoni to, w ocenie jury, przede wszystkim wizja zachowawcza, w której wszystkie funkcje są dostępne z poziomu placu, a całość jest dyskretna i elegancka. To nie pierwsza tego typu nagroda dla Chodury, która na swoim koncie ma już kilka zwycięstw w architektonicznych konkursach.

Ostatnie miejsce podium zajął duet również z Politechniki Śląskiej. Natalia Łobodziec i Karol Kowalczyk, jak podało biuro prasowe, zaproponowali funkcjonalny budynek, który nawiązuje do typowych budowli renesansowych, a przestrzeń wokół niego jest przyjazna i dobrze oświetlona.

Wśród wyróżnionych prac także znalazł się projekt pary z Gliwic - Anny Mardyły i Mateusza Dąbka. Pozostałe nagrody trafiły m.in. do architektów z Włoch, Hiszpanii i Argentyny.

Nagrodzone i wyróżnione projekty można obejrzeć na https://startfortalents.net/results-callforflorence/.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera