Najwięcej żubrów w Bieszczadach rodzi się latem

W Bieszczadach latem rodzi się najwięcej żubrów. Na przełomie czerwca i lipca pojawiło się już kilkanaście młodych osobników - poinformował w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Ciąża u żubrów trwa 256 dni. \"Czas przychodzenia młodych żubrów na świat rozciągnięty jest u tego gatunku aż do wczesnej jesieni. Żubry mają nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy, stąd wydłużony jest też sezon wycieleń\" - powiedział Marszałek.

Opiekun naukowy bieszczadzkich stad, prof. Kajetan Perzanowski opowiada, że krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca. \"Zaszywają się tam na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzyka i po dojściu przez niego do jako takiej sprawności dołączyć do swych pobratymców\" - dodaje naukowiec.

Latem żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, a młodsze tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach żyje ok. 300 żubrów, z czego 6 w zagrodzie pokazowej w Mucznem, 5 w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej, a reszta - na wolności.

Zwierzęta te żyją również w innych krajach karpackich. Stada na wolności mają: Słowacja - 9 osobników, Rumunia - 5, Ukraina - 41. Kolejne kilkadziesiąt żubrów żyje w zagrodach hodowlanych: na Słowacji - 15, w Rumunii - 68, na Węgrzech - 5.

Po ponad dwóch wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom. W Pszczelinach pomnik przypomina pojawienie się pierwszych osobników w 1963 r. Pomnik w Woli Michowej zbudowano, żeby upamiętnić kolejne stado, które dotarło tam w 1976 r.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes/ gma/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera