We Fromborku powstanie park astronomiczny

We Fromborku w 2014 roku ma powstać park astronomiczny, którego goście będą mogli obserwować niebo przez kopie XVI- i XVII -wiecznych instrumentów astronomicznych oraz korzystać z teleskopów wyprodukowanych w XIX w.

Jak poinformowała PAP zastępca dyrektora fromborskiego Muzeum Mikołaja Kopernika, Małgorzata Czupajło, na zorganizowanie parku astronomicznego placówka pozyskała pieniądze z funduszy europejskich. \"Mamy je już przyznane, czekamy tylko na podpisanie umowy\" - zapewniła PAP Czupajło, dodając, że park astronomiczny ma zacząć swoją działalność we wrześniu 2014 roku.

Park astronomiczny powstanie kilka kilometrów od Fromborka i będzie wyposażony m.in. w repliki XVI- i XVII-wiecznych instrumentów astronomicznych - będzie można przez nie oglądać niebo tak jak robił to przed wiekami najsłynniejszy mieszkaniec Fromborka - Mikołaj Kopernik. W parku znajdą się też wyprodukowane w XIX w. teleskopy, przez które goście parku także będą mogli prowadzić obserwacje astronomiczne.

Przygotowując się do utworzenia parku fromborskie muzeum oddało do konserwacji teleskop wyprodukowany w XIX w. przez renomowaną niemiecką firmę Repsold. Teleskop ten, jak powiedziała PAP Czupajło, nie był poddawany renowacji od momentu wyprodukowania.

\"Koszt wykonywanej we Wrocławiu renowacji teleskopu wynosi 100 tys. zł. Znaczną część kwoty, bo 85 proc., uzyskaliśmy z ministerstwa kultury, resztę przyznał nam samorząd województwa\" - wyjaśniła Czupajło. Teleskop po renowacji ma jeszcze w tym roku wrócić do Fromborka.

Teleskop trafił do Fromborka z należącego dziś do Uniwersytetu Wrocławskiego obserwatorium w Białkowie, gdzie znalazł się przed II wojną światową, kiedy obserwatorium należało do osób prywatnych. W czasie wojny zaginął sprzęt optyczny tego teleskopu.

\"Wydajemy dużo na jego konserwację, by instrument nie stał w gablocie, lecz był znów używany\" - podkreśliła Czupajło. Wyjawiła, że fromborskie muzeum będzie także szukało środków na konserwację pozostałych dwóch teleskopów XIX-wiecznych i jednego XX-wiecznego. Wszystkie one mają trafić do parku astronomicznego.

We fromborskim Muzeum Mikołaja Kopernika można obecnie oglądać wystawę poświęconą patronowi placówki i prezentację \"Astronomia w nawigacji i geodezji\".

PAP - Nauka w Polsce

jwo/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera